Trwa ładowanie...

Które krople do oczu wybrać?

Avatar placeholder
20.06.2017 13:32
Które krople do oczu wybrać?
Które krople do oczu wybrać?

Zespół suchego oka staje się coraz częstszą dolegliwością. Oko produkuje wtedy za małe ilości łez lub o niskiej jakości. Łzy są niesamowicie ważne dla naszego wzroku. Na szczęście, można je uzupełniać sztucznymi odpowiednikami.

spis treści

1. Krople nawilżające do oczu

Krople do oczu nazywamy też „sztucznymi łzami”. Są dostępne głównie w aptekach, bez recepty. Ich podstawowy skład to:

  • woda,

  • polimery – składniki zatrzymujące wodę na gałce ocznej),

  • kwas hialuronowy.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Krople do oczu pomagają nawilżyć oczy
Krople do oczu pomagają nawilżyć oczy (123RF)

Większość preparatów nawilżających do oka ma postać właśnie kropli. Zdarzają się również takie, które po aplikacji tworzą żel. Mają większą zdolność utrzymywania się na powierzchni oka, dzięki czemu poziom nawilżenia jest odpowiednio lepszy. Ważne jest jednak to, że preparaty te skutkują chwilowym zaburzeniem ostrości widzenia (ważne dla kierowców!).

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

2. Termin ważności kropel i konserwanty

Bardzo wygodne są preparaty w opakowaniach wielokrotnego użytku. Tak mały pojemniczek można mieć zawsze ze sobą. Krople w większych buteleczkach stosujemy zawsze zgodnie z terminem przydatności. Po jego upływie istnieje ryzyko, że doszło do zmiany właściwości i że rozwinęły się drobnoustroje chorobotwórcze. Warto wybierać krople najbardziej naturalne, bez konserwantów. Takie najlepiej działają na zespół suchego oka. Brak konserwantów jest szczególnie ważny w przypadku osób noszących szkła kontaktowe.

Musisz to wiedzieć

Osoby, które używają soczewki, cierpiąc na zespół suchego oka, wybór kropel nawilżających powinny skonsultować z okulistą. Specjalista jest w stanie ocenić m.in. ilość wytwarzanych łez. W przypadku jednoczesnej aplikacji innych leków po krople nawilżające sięgamy na końcu. Aplikacja musi być stopniowa, tzn. po jednej kropli, w przeciwnym razie nadmiar wypłynie poza oko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.