Które krople do oczu wybrać?
Zespół suchego oka staje się coraz częstszą dolegliwością. Oko produkuje wtedy za małe ilości łez lub o niskiej jakości. Łzy są niesamowicie ważne dla naszego wzroku. Na szczęście, można je uzupełniać sztucznymi odpowiednikami.
1. Krople nawilżające do oczu
Krople do oczu nazywamy też „sztucznymi łzami”. Są dostępne głównie w aptekach, bez recepty. Ich podstawowy skład to:
woda,
polimery – składniki zatrzymujące wodę na gałce ocznej),
kwas hialuronowy.
Większość preparatów nawilżających do oka ma postać właśnie kropli. Zdarzają się również takie, które po aplikacji tworzą żel. Mają większą zdolność utrzymywania się na powierzchni oka, dzięki czemu poziom nawilżenia jest odpowiednio lepszy. Ważne jest jednak to, że preparaty te skutkują chwilowym zaburzeniem ostrości widzenia (ważne dla kierowców!).
2. Termin ważności kropel i konserwanty
Bardzo wygodne są preparaty w opakowaniach wielokrotnego użytku. Tak mały pojemniczek można mieć zawsze ze sobą. Krople w większych buteleczkach stosujemy zawsze zgodnie z terminem przydatności. Po jego upływie istnieje ryzyko, że doszło do zmiany właściwości i że rozwinęły się drobnoustroje chorobotwórcze. Warto wybierać krople najbardziej naturalne, bez konserwantów. Takie najlepiej działają na zespół suchego oka. Brak konserwantów jest szczególnie ważny w przypadku osób noszących szkła kontaktowe.
Musisz to wiedzieć
Osoby, które używają soczewki, cierpiąc na zespół suchego oka, wybór kropel nawilżających powinny skonsultować z okulistą. Specjalista jest w stanie ocenić m.in. ilość wytwarzanych łez. W przypadku jednoczesnej aplikacji innych leków po krople nawilżające sięgamy na końcu. Aplikacja musi być stopniowa, tzn. po jednej kropli, w przeciwnym razie nadmiar wypłynie poza oko.