Trwa ładowanie...

Leczenie depresji u kobiet

Avatar placeholder
03.06.2017 16:51
Leczenie depresji u kobiet
Leczenie depresji u kobiet

Depresja to zaburzenie nastroju, które częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Charakterystyczne dla objawów depresji jest poczucie winy, smutek i bezradność. Jak leczyć depresję u kobiet? Czym charakteryzuje się ta choroba? Jakie są jej przyczyny?

spis treści

1. Objawy depresji u kobiet

Depresja u kobiet może objawiać się niechęcią do kontaktów z innymi ludźmi, drażliwością, problemami w poradzeniu sobie z codziennymi czynnościami, osłabioną organizacją i koncentracją. Depresji może również towarzyszyć brak apetytu i spadek libido. Jeżeli objawy trwają długo i nie ulegają zmianie, warto skonsultować się z lekarzem i podjąć działania, aby poprawić nastrój i zaniechać powyższym problemom. Warto bowiem wspomnieć, że najbardziej niebezpiecznym powikłaniem w depresji są próby samobójcze, które mogą się pojawić z bezradności i braku chęci do życia.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

2. Przyczyny depresji u kobiet

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Nie ma jednoznacznej przyczyny depresji. Choroba może mieć podłoże genetyczne, biologiczne, psychologiczne, poznawcze, a także środowiskowe. U osób z depresją zaobserwowano zaniżony poziom noradrenaliny i serotoniny, które w mózgu człowieka odpowiadają za neuroprzekaźniki. Depresja może mieć charakter przewlekły, ale także czasowy – jak na przykład depresja sezonowa. Wyróżnia się także depresję poporodową, której źródło leży w konkretnej sytuacji życiowej, w której znalazła się kobieta. Przyczyna depresji ma więc silne podłoże emocjonalne i psychiczne, jednak nigdy nie możemy przewidzieć kogo i kiedy dopadnie.

Depresja częściej dotyka kobiet niż mężczyzn
Depresja częściej dotyka kobiet niż mężczyzn

3. Leczenie depresji u kobiet

To musisz wiedzieć:

W leczeniu depresji u kobiet najczęściej stosowana jest pomoc psychoterapeuty, ale także leki farmakologiczne – antydepresanty. Należy przy tym zaznaczyć, że przebieg depresji u kobiet może być bardziej nasilony niż w przypadku depresji mężczyzn. Częściej także przybiera postać przewlekłą. Ponadto w przypadku radzenia sobie z depresją zaleca się kobietom zwiększenie aktywności fizycznej i dbanie o odpowiednią dietę. Dzięki temu łatwiej jest odzyskać zdrowie, chęć życia i zwiększyć własną samoocenę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze