Trwa ładowanie...

Leczenie zespołu suchych oczu

Avatar placeholder
18.06.2017 23:12
Leczenie zespołu suchych oczu
Leczenie zespołu suchych oczu

Zespół suchego oka może dotknąć każdego. Bardzo często zmagają się z nim osoby, które pracują przy komputerze, zawodowo jeżdżą samochodem, przebywają w pomieszczeniach zanieczyszczonych lub klimatyzowanych. Jest to powszechny problem charakteryzujący się tym, że chory odczuwa pieczenie i suchość oczu. Dolegliwość najczęściej spowodowana jest nadmiernym odparowywaniem lub nieprawidłowościami filtru łzowego. Jeśli podczas korzystania z internetu czujemy, że pieką nas oczy, może świadczyć to o pojawianiu się ZSO.

spis treści

1. Trzy rodzaje zespołu suchego oka

W zależności od tego, jakie są przyczyny wystąpienia zespołu suchego oka, można wyróżnić trzy rodzaje tego schorzenia.

można wyróżnić trzy rodzaje zespołu suchego oka
można wyróżnić trzy rodzaje zespołu suchego oka (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Są to:

• nieprawidłowości warstwy lipidowej filmu łzowego. Wywołane są one najczęściej przez zabiegi chirurgii refrakcyjnej, dysfunkcje gruczołów, stosowanie kropli z konserwantami, noszenie soczewek kontaktowych, zespół oka biurowego, zapalenie brzegów powiek;

• nieprawidłowości warstwy wodnej filmu łzowego. Spowodowane są najczęściej dysfunkcją gruczołów łzowych;

• niewłaściwa warstwa wodna i lipidowa. Jest ona najczęściej spowodowana zespołem Sjörgena.

2. Jak leczyć zespół suchego oka?

Kiedy zostanie zdiagnozowane pojawianie się zespołu suchego oka, należy rozpocząć leczenie. Warto wiedzieć, że badanie wzroku online pod kątem wystąpienia zespołu suchego oka nie jest dostępne. Pojawiające się objawy podczas korzystania z komputera mogą świadczyć o zespole suchego oka. Ale najlepiej, kiedy diagnoza jest postawiona w klasyczny sposób, czyli przez lekarza okulistę po badaniu.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Jeśli za zespół suchego oka odpowiada dysfunkcja gruczołów łzowych, wtedy należy stosować sztuczne łzy. Są to preparaty, które nawilżają oko. Kiedy suchość oka jest niewielka, warto stosować preparaty mające niewielką lepkość. Natomiast, kiedy objawy zespołu suchego oka są nasilone, warto sięgnąć po produkty o wysokiej lepkości, np. hydrożele. Warto stosować takie sztuczne łzy, które łagodzą i zmniejszają podrażnienia wywołane przez zespół suchego oka. Ważne, aby poprawiały nawilżenie powierzchni oczu i powiek. Doskonale, kiedy stabilizują warstwę lipidową filmy łzowego. Sztuczne łzy można stosować, kiedy pojawia się pieczenie, suchość, swędzenie oczu, uczucie ciała obcego pod powiekami.

Musisz to wiedzieć

Należy pamiętać, aby stosować sztuczne łzy, które w swoim składzie nie zawierają konserwantów. W niektórych przypadkach krople takie mogą doprowadzić do zaostrzenia się objawów chorobowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze