Lekarze mówili, że jest zdrowym noworodkiem. Matce wystarczył rzut oka na buzię
Na TikToku chce "krzyczeć głośno o tym, ile wart jest jej synek" i podnosić na duchu te mamy, które usłyszały trudną diagnozę – zespół Downa. To właśnie tą wadą genetyczną obarczony jest jej synek, jednak początkowo nikt nie podejrzewał, że dziecko przyszło na świat z dodatkowym chromosomem.
1. "Każdy chce mieć idealne dziecko"
Krista Tracey publikuje na TikToku i Instagramie, a także prowadzi blog na temat życia z dzieckiem z zespołem Downa. W jednym z filmików opublikowanych w social mediach postanowiła podzielić się swoją historią.
"Gdy nasz syn się urodził, wiedziałam, że jego twarz z czymś mi się kojarzy. Poczekałam, aż mój mąż odejdzie od szpitalnego łóżka, po czym zapytałam moją siostrę, czy sądzi, że mój synek ma zespół Downa".
Kobieta dodaje, że wszyscy wokół zapewniali ją, że z dzieckiem wszystko jest w porządku, że jest zdrowe. Jednak młoda mama niedługo później zauważyła, że maluch jest ospały, nie budzi się na karmienie i nie płacze.
Dowiedziała się wkrótce, że jej obawy znalazły swoje potwierdzenie w oficjalnej diagnozie.
"Każdy rodzic chce mieć idealne dziecko, ale nie każdy może je mieć" – wstrząśnięta mama przytacza słowa pracującej na oddziale pielęgniarki, która poinformowała ją o wykryciu dodatkowego chromosomu u malucha.
2. Mają misję. Chcą wspierać młode matki
"Te słowa mnie zmiażdżyły" – wspomina Krista.
Ale początkowy szok postanowiła przekuć w działanie, niedługo później przyszła też akceptacja i zrozumienie, że ich dziecko w rzeczywistości jest idealne.
"On jest idealny. Zawsze był i zawsze będzie. Wciąż chcemy wykrzyczeć całemu światu, że jest wartościowy. Jesteśmy tutaj, żeby uświadomić młodym mamom, które usłyszały taką diagnozę, że wszystko będzie w porządku" – kończy wzruszające wideo, na które składają się krótkie migawki z życia rodziny.
Na zespół Downa będący skutkiem obecności dodatkowego chromosomu 21 w komórkach ciała, składa się wiele cech. Ich nosiciele mają mniejsze zdolności poznawcze, mogą mieć niepełnosprawność w stopniu od lekkiego do umiarkowanego.
Szacuje się, że zespół Downa występuje w populacji z częstością jednego na 800–1000 żywych urodzeń.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl