Trwa ładowanie...

Leki na bezsenność a zdrowie

Avatar placeholder
15.06.2017 16:32
Leki na bezsenność a zdrowie
Leki na bezsenność a zdrowie

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Laval University School of Psychology w Quebecu regularne przyjmowanie preparatów nasennych znacznie zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci.

spis treści

1. Analizowanie działania środków nasennych

Badacze przeanalizowali informacje dotyczące dwunastu tysięcy mieszkańców Kanady. Pod uwagę wzięto takie czynniki jak rodzaj przyjmowanych środków nasennych, depresję, aktywność fizyczną, spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu. Wyniki badań były zaskakujące. Okazało się, że systematyczne przyjmowanie leków nasennych zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci nawet o 36 procent.

Regularne przyhamowanie środków nasennych zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci
Regularne przyhamowanie środków nasennych zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci (123RF)

2. Komu mogą zagrozić środki nasenne?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Dużo większe ryzyko związane z przyjmowanie preparatów nasennych następuje, gdy robi się to na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Niestety, dość często dochodzi do sytuacji przedawkowania leków nasennych, co ma tragiczne konsekwencje. Złe dawkowanie może być również przyczyną uzależnienia. Należy również pamiętać o tym, że preparaty o działaniu nasennym są niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób chorych na schorzenia układu krążenia, oddechowego, psychozę i niewydolność wątroby.

Sposoby na spokojny sen alergika
Sposoby na spokojny sen alergika [8 zdjęć]

Objawy alergii są gorsze nocą i mogą zakłócić spokojny sen. Badania pokazują, że ¾ alergików budzi się

zobacz galerię

3. Działanie niepożądane leków nasennych

Systematyczne stosowanie środków o działaniu nasennym może skutkować osłabieniem układu immunologicznego. Przez to osoby tak postępujące dużo częściej zapadają na różnego rodzaju schorzenia. Leki nasenne mogą doprowadzić do znacznego spadku koncentracji oraz koordynacji ruchowej. Osoby je zażywające wykazują się dużo mniejszą czujnością i są bardziej ospałe.

Musisz to wiedzieć

4. Alternatywa dla leków nasennych

Leczenie poznawczo-behawioralne bezsenności według wielu specjalistów jest uznawane za skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż stosowanie środków farmaceutycznych. Terapia tego typu jest również skutecznym sposobem na stres oraz stany lękowe. Możliwe jest również zastosowanie terapii polegającej na połączeniu psychoterapii z farmakoterapią. Metoda ta jest skuteczna i daje bardzo dobre rezultaty w przypadku zaburzeń snu. Pamiętać jednak należy, by leki przyjmować ściśle według zaleceń lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze