Leki zagrożone brakiem dostępności. Sprawdź, które z nich są na liście
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło kolejną listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Niestety, jest dłuższa niż kilka miesięcy wcześniej. Pacjenci mogą mieć problem z kupieniem chociażby insuliny i niektórych szczepionek.
1. Leki zagrożone brakiem dostępności
Lista leków z ograniczoną dostępnością, co pewien czas się powiększa. Aby leki i preparaty znalazły się na niej, ich brak musi być odnotowany w min. 5 proc. aptek w województwach. Te informacje są przekazywane do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który dostarcza je Ministerstwu Zdrowia.
Resort ministra Łukasza Szumowskiego ogłosił kolejną listę. Tym razem znajduje się na niej aż 338 różnego rodzaju leków. To o 27 więcej niż na poprzedniej, opublikowanej jesienią 2018 roku.
Wśród nich znajdziemy wyroby medyczne, a także leki. Problem stanowić może zakup chociażby szczepionek przeciwko błonnicy, grypie i ksztuścowi, a także leków do inhalacji, na astmę, nadciśnienie, przeciwzakrzepowych oraz insuliny.
2. Dlaczego braku leków?
Zapewne wiele osób zastanawia się, co jest powodem braku leków w aptekach. Farmaceuci w mediach dosyć głośno mówią o przyczynie tego problemu. Ich zdaniem wszystkiemu winna jest tzw. mafia lekowa.
Na czym polega to zjawisko? Opisywane jest jako "odwrócony łańcuch dystrybucji", czyli sprzedawanie leków, które były w aptekach hurtowniom. Te zaś sprzedają je za granicą po wyższej cenie. Dzięki temu obie placówki zarabiają pieniądze. Z kolei polscy pacjenci na tym tracą, ponieważ leki nie są wtedy dla nich tak powszechnie dostępne.
Pełną listę znajdziemy w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl