Trwa ładowanie...

Mało znana przyczyna niepłodności. Zrób to badanie

Avatar placeholder
28.04.2024 16:17
Mało znana przyczyna niepłodności. Zrób to badanie
Mało znana przyczyna niepłodności. Zrób to badanie (East News)

Problemy z zajściem w ciążę dotyczą wielu osób, ale podejście lekarzy do tego tematu bywa różne. Najczęściej zalecają oni cierpliwość w staraniach o dziecko, potem zlecają serię badań. Specjaliści przypominają, że bardzo ważne jest oznaczenie jednego z hormonów. Jego poziom jest kluczowy w diagnostyce niepłodności, choć często o nim zapominamy.

spis treści

1. Poziom AMH

AMH to hormon określany jako antymüllerowski lub czynnik antymüllerowski. Dzięki jego kontroli możliwa jest ocena płodności kobiety, a to ma ogromne znaczenie podczas starań o ciążę.

Wykonanie badanie jest proste. Wystarczy udać się do laboratorium na pobranie krwi, które umożliwi określenie stężenia AMH w surowicy. Nie wszystkie pary borykające się z problemem niepłodności mają wystarczającą wiedzę na temat diagnostyki i często mija sporo czasu, zanim dowiadują się o tym badaniu.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Niepłodność a badanie AMH

Zobacz film: "Czy jedzenie ryb poprawia płodność i libido?"

Badanie AMH jest istotne w diagnostyce niepłodności. Dlaczego więc nie wszyscy je wykonują?

- W mniejszych miejscowościach opieka ginekologiczna bardzo często nadal sprowadza się do pojedynczego gabinetu ginekologicznego, w którym lekarz przyjmuje wszystkie pacjentki – począwszy od ciężarnych, na dojrzałych kobietach skończywszy. W ramach takiej opieki lekarz zajmuje się z reguły diagnostyką ogólną, a nie specjalistyczną. W trakcie prowadzenia pacjentek w ten sposób zapomina się o oznaczaniu poziomu hormonu AMH, co wynikać może z braku specjalistycznej wiedzy. Nie jest to bowiem badanie wykonywane standardowo, a jedynie w przypadku problemów z zajściem w ciążę - tłumaczy dr n. med. Marcin Mika, ginekolog pracujący w Centrum Medycznym Superior w Krakowie, cytowany przez serwis zdrowie.radiozet.pl.

Lekarz dodaje, że niegdyś kobiety zachodziły w ciążę, gdy miały ok. 20 lat. Dziś granica ta przesunęła się i część kobiet decyduje się na dziecko dopiero po 30. roku życia. Jeśli pojawią się problemy z zajściem w ciążę, to czasu na szczegółową diagnostykę oraz leczenie jest mniej. Badanie AMH rozjaśniłoby więc sytuację. W przypadku nieprawidłowego wyniku kobieta powinna od razu zostać przekierowana do ginekologa, który zajmuje się tematem niepłodności.

3. Wskaźnik AMH w kontekście menopauzy

Niepokojący jest zarówno obniżony, jak i podwyższony poziom AMH. Może on wskazywać na niewydolność jajników lub zespół policystycznych jajników (PCOS). Oba stany mają oczywiście wpływ na zajście w ciążę. Często badanie AMH pomaga lekarzom wykryć także menopauzę. W takiej sytuacji dodatkowo oznacza się estradiol oraz hormon FSH.

Niski poziom AMH nie musi jednak oznaczać przekwitania, ale może być sygnałem mówiącym o tym, że kobieta ma niewiele czasu na zajście w ciążę.

- W takiej sytuacji warto bowiem pospieszyć się z próbami zajścia w ciążę, sięgając po techniki bardziej zaawansowane. Bo nawet jeśli kobieta nie miałaby w danej chwili partnera, z którym chciałaby mieć potomstwo poprzez procedurę in vitro, to kwalifikowałaby się ona do tzw. mrożenia oocytów, dającego możliwość zachowania płodności na przyszłość - informuje specjalista.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze