Trwa ładowanie...

Matka zmarła wskutek zakażenia pneumokokami. Zaraziła się od syna?

 Ewa Rycerz
10.10.2017 14:50
W organizmie 35-letniej Imogen lekarze stwierdzili obecność pneumokoków
W organizmie 35-letniej Imogen lekarze stwierdzili obecność pneumokoków (screen z honey.nine.com.au/GoFundMe)

Tragicznie zakończyła się dla Imogen Petrak rezygnacja ze szczepień syna. Kobieta zmarła wskutek pneumokokowego zapalenia opon mózgowych. Była w ciąży. Jej córeczkę udało się uratować.

1. Niepotrzebna śmierć

Imogen Petrak trafiła do szpitala z bólem ucha. Infekcja była tak silna, że kobiecie nie pomagały żadne leki. 35-latka była w 36. tygodniu ciąży, dlatego też potrzebne było szybkie i skuteczne leczenie. Niestety, stan Imogen z każdą chwilą się pogarszał. Lekarze zdecydowali o zrobieniu cesarskiego cięcia, by uratować dziecko. Niedługo później kobieta zmarła. Osierociła 17-miesięcznego synka i nowo narodzoną córeczkę.

Przeczytaj koniecznie

Aby znaleźć przyczynę śmierci 35-latki, lekarze wykonali badania krwi. Okazało się, że kobieta cierpiała na infekcję pneumokokową, która rozwinęła się w pneumokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Badania wykazały, że stan zapalny w organizmie wywołał typ 19F.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Imogen osierociła dwójkę dzieci
Imogen osierociła dwójkę dzieci (screen z dailytelegraph.com.au/GoFundMe)

Lekarze przypuszczają, że kobeta zaraziła się pneumokokami od swojego synka. 17-miesięczny JB nie był szczepiony przeciwko tym bakteriom mimo że w Stanach Zjednoczonych szczepionka taka jest wpisana do tamtejszego programu szczepień obowiązkowych. Dzieci otrzymują ją w trzech dawkach: w wieku dwóch, czterech i sześciu miesięcy.

Eleanor przyszła na świat 4 tygodnie przed terminem. Jej mama zmarła
Eleanor przyszła na świat 4 tygodnie przed terminem. Jej mama zmarła (screen z honey.nine.com.au/GoFundMe)

"Tak bardzo tęsknię z moją żoną. Mieliśmy tyle planów, których już nie zrealizujemy. Łzy napływają mi do oczu gdy patrzę na jej maszynę do szycia i nieskończoną robótkę dla Eleanor. Całe szczęście, że ona czuje się dobrze" – mówił dla Daily Telegraph mąż Imogen.

2. Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie gram-dodatnie z grupy paciorkowców. Nazywane są również dwoinką zapalenia płuc. Są jedną z najczęściej występujących przyczyn zakażeń bakteryjnych u dzieci.

Najczęściej atakują górne drogi oddechowe. Osiedlają się w gardle, nosie lub uchu. U zdrowych dzieci zazwyczaj nie dają objawów choroby. Jednak u tych z obniżoną odpornością wywołują zapalenie dolnych dróg oddechowych.

Pneumokoki groźne są także dla osób dorosłych. Mogą powodować stany zagrażające życiu, wywołując zakażenia inwazyjne. Bakterie te dostają się do krwi. Stąd blisko do posocznicy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów.

W Polsce od stycznia 2017 roku szczepionka przeciwko pneumokokom została wpisana do Programu Szczepień Ochronnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze