Matka zmarła wskutek zakażenia pneumokokami. Zaraziła się od syna?
Tragicznie zakończyła się dla Imogen Petrak rezygnacja ze szczepień syna. Kobieta zmarła wskutek pneumokokowego zapalenia opon mózgowych. Była w ciąży. Jej córeczkę udało się uratować.
1. Niepotrzebna śmierć
Imogen Petrak trafiła do szpitala z bólem ucha. Infekcja była tak silna, że kobiecie nie pomagały żadne leki. 35-latka była w 36. tygodniu ciąży, dlatego też potrzebne było szybkie i skuteczne leczenie. Niestety, stan Imogen z każdą chwilą się pogarszał. Lekarze zdecydowali o zrobieniu cesarskiego cięcia, by uratować dziecko. Niedługo później kobieta zmarła. Osierociła 17-miesięcznego synka i nowo narodzoną córeczkę.
Przeczytaj koniecznie
Aby znaleźć przyczynę śmierci 35-latki, lekarze wykonali badania krwi. Okazało się, że kobieta cierpiała na infekcję pneumokokową, która rozwinęła się w pneumokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Badania wykazały, że stan zapalny w organizmie wywołał typ 19F.
Lekarze przypuszczają, że kobeta zaraziła się pneumokokami od swojego synka. 17-miesięczny JB nie był szczepiony przeciwko tym bakteriom mimo że w Stanach Zjednoczonych szczepionka taka jest wpisana do tamtejszego programu szczepień obowiązkowych. Dzieci otrzymują ją w trzech dawkach: w wieku dwóch, czterech i sześciu miesięcy.
"Tak bardzo tęsknię z moją żoną. Mieliśmy tyle planów, których już nie zrealizujemy. Łzy napływają mi do oczu gdy patrzę na jej maszynę do szycia i nieskończoną robótkę dla Eleanor. Całe szczęście, że ona czuje się dobrze" – mówił dla Daily Telegraph mąż Imogen.
2. Co to są pneumokoki?
Pneumokoki to bakterie gram-dodatnie z grupy paciorkowców. Nazywane są również dwoinką zapalenia płuc. Są jedną z najczęściej występujących przyczyn zakażeń bakteryjnych u dzieci.
Najczęściej atakują górne drogi oddechowe. Osiedlają się w gardle, nosie lub uchu. U zdrowych dzieci zazwyczaj nie dają objawów choroby. Jednak u tych z obniżoną odpornością wywołują zapalenie dolnych dróg oddechowych.
Pneumokoki groźne są także dla osób dorosłych. Mogą powodować stany zagrażające życiu, wywołując zakażenia inwazyjne. Bakterie te dostają się do krwi. Stąd blisko do posocznicy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów.
W Polsce od stycznia 2017 roku szczepionka przeciwko pneumokokom została wpisana do Programu Szczepień Ochronnych.