Trwa ładowanie...

Niezwykłe narodziny. Na świat przyszło dziecko, które ma troje biologicznych rodziców

 Marta Słupska
10.05.2023 14:47
Dziecko, które ma troje rodziców
Dziecko, które ma troje rodziców (Getty Images)

W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko poczęte metodą in vitro, które ma troje genetycznych rodziców. Posiada DNA od dwójki rodziców i dodatkowo niewielką ilość mitochondrialnego DNA od trzeciej dawczyni.

spis treści

1. Dziecko z DNA od dodatkowej dawczyni

O sprawie pisze portal "Sky News". Metoda, którą zastosowano, to technika MDT (mitochondrial donation treatment). Umożliwia ona narodziny zdrowego dziecka, którego rodzice borykają się z problemem wadliwego DNA. Licencję na stosowanie tej terapii ma od 2017 roku Centrum Płodności z Newcastle w Wielkiej Brytanii. Do tej pory na świecie z zastosowaniem metody MDT urodziło się mniej niż pięcioro dzieci.

Noworodek
Noworodek (Getty Images)

Mitochondria odpowiedzialne są za zaledwie 0,1 proc. DNA danej osoby i są dziedziczone po matce. Jeśli są wadliwe, dziecko może zmagać się w przyszłości z rozmaitymi problemami zdrowotnymi, w tym mieć problemy z niewydolnością wątroby, sercem, dystrofię mięśniową, doświadczać zaburzeń pracy mózgu lub zmagać się ze ślepotą. Są to przypadłości nieuleczalne, pojawiające się raz na 6500 narodzin.

Zobacz film: "Eksperci alarmują. "Odra Party" niebezpiecznym zagraniem rodziców"

2. Rewolucyjna metoda

Dziecko urodzone w Wielkiej Brytanii ma więc troje biologicznych rodziców, ponieważ zarodek powstały z komórki jajowej i plemnika zawierał dodatkowo niewielką ilość mitochondrialnego DNA pochodzącego od zdrowej dawczyni (w sumie 37 zdrowych genów, czyli 0,1 proc. całego materiału genetycznego). W ten sposób matka dziecka nie przekazała potomkowi wadliwych genów.

Dziecko, które ma troje rodziców
Dziecko, które ma troje rodziców (Getty Images)

W przyszłości terapia MDT może pomóc wyeliminować choroby genetyczne, które wynikają z wadliwego DNA mitochondrialnego. Takie schorzenia doprowadzają najczęściej do śmierci dziecka, zwykle w ciągu kilku godzin od porodu.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze