Trwa ładowanie...

Na twarzy pojawił się guz. W Olsztynie zaczyna się operacja dziewczynki z Angoli

 Marta Słupska
Marta Słupska 26.06.2023 12:48
Cristina z Angoli przejdzie operację w Polsce
Cristina z Angoli przejdzie operację w Polsce (Facebook)

W lutym Maria Wiśniewska, pielęgniarka z oddziału okulistycznego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, przebywała w Angoli jako wolontariuszka Fundacji Dzieci Afryki. Dowiedziała się wówczas o 15-letniej Cristinie, u której pojawił się na żuchwie olbrzymi guz.

spis treści

1. Guz do pilnej operacji

Jak relacjonowali rodzice nastolatki, Cristina przewróciła się dwa lata wcześniej i doznała urazu żuchwy, na której zaczęła pojawiać się narośl. Podejrzewano, że to ropień. Dziewczynka była zabierana do szamana - jedynej osoby na miejscu, która mogła jej udzielić wsparcia i pomocy. Czas jednak mijał, a guz się rozrastał.

Pielęgniarka przekazała zdjęcia dziewczynki olsztyńskim chirurgom. Ocenili, że nastolatka wymaga pilnej interwencji. Po uporaniu się ze skomplikowaną procedurą ubiegania się o pozwolenia i dokumenty Cristina przyjechała wreszcie do Polski w czwartek 15 czerwca. Towarzyszy jej pełnoletni brat, który na czas pobytu będzie jej opiekunem prawnym.

Zobacz film: "Myślała, że syn jest prześladowany. Siniaki okazały się objawem raka"

Na operację nastolatki potrzebna jest duża suma pieniędzy, dlatego założono na ten cel zbiórkę. Zebrane fundusze mają pokryć nie tylko sam zabieg, ale też pobyt Cristiny w Polsce.

- Zbieramy pieniądze na operację Cristiny. Szpital wycenił ją bez wynagrodzenia lekarzy na 100 tys. zł. Dodatkowo 60 tys. zł to koszt przyjazdu, wyjazdu, zakwaterowania przed i po szpitalu, opłata tłumacza" - wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową Maria Wiśniewska.

2. Na czym będzie polegać operacja?

Operacja Cristiny ma się odbyć 26 czerwca. Będzie polegać na usunięciu guza i rekonstrukcji żuchwy mikrochirurgicznie z użyciem wolnych płatów opartych na zespoleniach mikronaczyniowych.

Wykonania operacji podjął się dr Krzysztof Dowgierd, ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, kierownik Centrum Wad Twarzoczaszki w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Ekspert zrzekł się przy tym pobrania wynagrodzenia za zabieg.

- Polska firma ChM zobowiązała się do wykonania za darmo specjalnych szablonów osteotomijnych i płyt zespalających. Guz wydaje się olbrzymi, ale jestem dobrej myśli - powiedział dr Dowgierd.

3. Cristina oczekuje na operację w szpitalu

Wiśniewska dodała, że nastolatka "jest zawstydzona i onieśmielona, wszystko dla niej jest nowością".

- Przyjechała z afrykańskiej wioski, gdzie warunki życia są bardzo trudne. Została przyjęta bardzo serdecznie w szpitalu, jestem bardzo wdzięczna dyrektor Krystynie Piskorz-Ogórek. Cristina ma pełną opiekę i znakomite warunki - zaznaczyła pielęgniarka.

25 czerwca rano, dzień przed operacją, na profilu Fundacji Dzieci Afrtki na Facebooku pojawił się wpis dotyczący planowanego zabiegu.

"Cristina wolny czas w Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie spędza na układaniu koralików, rysowaniu, grach manualnych. Rozmawiała też on-line ze swoimi rodzicami, było pełno wzruszeń, łez szczęścia i Nadziei - a to wszystko dzięki Wam, Ludziom Pięknych Serc, wspierających ten szlachetny projekt, solidaryzując się z ubogą angolańską nastolatką" - napisano na Facebooku.

Wciąż można też wpłacać pieniądze na poświęconą dziewczynce i jej operacji zbiórkę na stronie siepomaga. W chwili powstawania tego artykułu udało się zebrać niecałe 75 proc. kwoty".

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze