Trwa ładowanie...

Guz Bendnara - rzadki rodzaj raka. Miała tylko siniaka na ramieniu

31-letnia kobieta zauważyła na ramieniu siniaka. Przebarwienie miało ok. 1 cm średnicy. Nietypowa zmiana utrzymywała się na skórze kilka lat. Lekarze sugerowali różne przyczyny. Wreszcie odkryli, że to rzadki rodzaj nowotworu, guz Bednara.

Zobacz film: "5 lat walczył z rakiem. Okazało się, że nigdy go nie miał"

1. Guz Bednara - objawy

Kobieta nie odczuwała żadnych dolegliwości z wyjątkiem siniaka na ramieniu. Zmiana była widoczna już od 6 lat. Kobieta zgłosiła również lekarzom fakt, że siniak się powiększa. Nie kojarzyła jednak żadnej sytuacji, w której mogłaby się uderzyć.

Lekarze doszukiwali się różnych przyczyn tego problemu. Sugerowano nawet schorzenie przenoszone drogą płciową. Badania na choroby weneryczne jednak nie potwierdziły tych podejrzeń.

Siniak na ramieniu okazał się rzadkim rodzajem nowotworu
Siniak na ramieniu okazał się rzadkim rodzajem nowotworu (facebook.com)

Prawda okazała się inna. Podczas biopsji zauważono nietypowe smugi na siniaku. To sugerowało, że komórki w tym miejscu rozwijają się nieprawidłowo. Dr Filip Tavares Almeid z Hospital de Braga zauważył również zmiany zabarwienia. Biopsja wykazała, że zmiana to rak - włókniakomięsak guzowaty skóry.

Na szczęście w porę zauważono zagrożenie. Zmiana została usunięta, a kobieta dziś cieszy się pełnią zdrowia.

2. Guz Bednara - rokowania

Guz Bednara, rzadki podtyp włókniakomięsaka guzowatego skóry, zwykle usytuowany jest na brzuchu, plecach lub ramionach. Rzadziej atakuje kończyny lub głowę czy szyję.

4 rodzaje raka, które mimo postępów w medycynie są trudne do wykrycia
4 rodzaje raka, które mimo postępów w medycynie są trudne do wykrycia [5 zdjęć]

Nowotwory są nazywane epidemią naszych czasów. Chorujemy coraz częściej, w coraz młodszym wieku. Na szczęście...

zobacz galerię

Choroba dobrze rokuje, gdyż guz ten rzadko daje przerzuty. Dzięki obecności melaniny w komórkach, charakterystyczne jest ciemne zabarwienie tej zmiany. Mechanizm powstawania włókniakomięsaka guzowatego skóry nie został jeszcze wyjaśniony. Ten nowotwór nie jest dziedziczony przez kolejne pokolenia.

Część nowotworów skóry, jak np. czerniak, charakteryzuje się wysokim stopniem złośliwości. Powoduje to duży odsetek zgonów u pacjentów. Tym bardziej należy zgłaszać się do lekarzy niezwłocznie po zaobserwowaniu jakiejkolwiek nietypowej zmiany na skórze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.