Trwa ładowanie...

Najlepszy sposób na kaszel. "Wystarczy łyżeczka przed snem"

 Maciej Rugała
12.02.2023 15:17
Znany pediatra radzi jak najlepiej przeciwdziałać przeziębieniu
Znany pediatra radzi jak najlepiej przeciwdziałać przeziębieniu (Instagram @dr_feleszko)

Kiedy małe dziecko jest przeziębione, płacze i ma niedrożny nosek, bardzo często nie wiemy, jak mu najskuteczniej pomóc. Rozważamy wtedy bardzo wiele możliwości, ale warto skłaniać się ku tym rozwiązaniom, które są naukowo potwierdzone. Dzieli się nimi w mediach społecznościowych znany pediatra dr hab. Wojciech Feleszko.

Jak poradzić sobie z przeziębieniem u dziecka?
Jak poradzić sobie z przeziębieniem u dziecka? (Getty Images)
spis treści

1. Sprawdzone sposoby na przeziębienie u dziecka

Gdy dzieci są przeziębione, młody rodzic nie zawsze wie, jakie wyjście z problemu będzie najlepsze. Chociaż współczesna farmakologia oferuje wiele bezpiecznych leków dla najmłodszych, to matki i ojcowie często wahają się, czy po nie sięgać, ze względu na możliwe działania niepożądane. W tym czasie infekcja się wciąż rozwija. Jak jej przeciwdziałać?

Znany w mediach społecznościowych pediatra, dr hab. Wojciech Feleszko, podzielił się kilkoma radami na temat tego, jak zaradzić dziecięcym przeziębieniom w bezpieczny i szybki sposób.

Lekarz podkreśla, że jego rady oparte są na naukowych badaniach. To bardzo ważne, ponieważ niekiedy, w obawie przed działaniami niepożądanymi leków, sięgamy po często niesprawdzoną "medycynę niekonwencjonalną".

2. Leki i miód

Znany pediatra w swym materiale wyróżnia na pierwszym miejscu znane i bezpieczne NLPZ (paracetamol i ibuprofen). Pozwalają one obniżyć temperaturę ciała podczas gorączki i zmniejszyć uczucie rozbicia lub bólów w mięśniach. Następnie dr Feleszko wymienia płukanie nosa wodą morską, leki na katar (ksylometazolina i środki do niej analogiczne), odsysanie wydzieliny z nosa oraz... miód.

"Lek przeciwkaszlowy, najlepszy jaki znam, to łyżeczka miodu przed snem" - mówi ekspert.

Należy jednak zachować ostrożność w podawaniu miodu dzieciom. Amerykańska Akademia Pediatrii odradza podawanie miodu niemowlętom, które mają mniej niż roczek. Związane jest to z pałeczkami jadu kiełbasianego. Jest ich znikoma ilość, więc nie zaszkodzą one większemu niemowlęciu, ale dla noworodka mogą być bardzo groźne.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze