Naturalne sposoby na kolkę niemowlaka
Kolka i ból brzuszka to jedne z najczęstszych dolegliwości u niemowląt, które mogą być spowodowane nietolerancją pokarmową, alergią lub zaburzeniami w pracy układu pokarmowego. Dla wielu mam jest to poważny problem, który niekiedy potrafi spędzić sen z powiek. Czy są sposoby, aby pozbyć się kolki?
1. Czy wiesz, co jesz?
Mamy, które karmią piersią powinny zwrócić szczególną uwagę na sposób odżywiania, który może mieć istotny wpływ na samopoczucie maluszka. Dziecku może zaszkodzić jakiś składnik diety, co może doprowadzić do alergii pokarmowej. W czasie laktacji warto odstawić pewne produkty, np. truskawki, czekoladę, ryby, mleko krowie, owoce cytrusowe, orzechy oraz potrawy, które zawierają konserwanty, groch, fasolę i kapustę. Takiej diety powinno się rygorystycznie przestrzegać, ponieważ nawet najmniejsze ilości któregoś z produktów mogą wywołać u maluszka nieprzyjemne dolegliwości.
Warto również ograniczyć ilość spożywanej kawy i herbaty. Zawarte w tych napojach kofeina i teina powodują u dziecka rozdrażnienie i zwiększają wrażliwość na ból. Szkodliwe mogą się okazać także soki owocowe (zwłaszcza pomarańczowy i jabłkowy), które można zastąpić niegazowaną wodą mineralną. Choć laktację warto wspomagać herbatkami, należy zachować umiar w ich spożywaniu. Popularne napary z rumianku, anyżku i kopru włoskiego mają nie tylko wpływ na zwiększenie ilości mleka i pomagają w trawieniu, ale działają także uczulająco i mogą nasilić kolkę.
2. Masaż i kąpiel
Kolce można zapobiec poprzez układanie maluszka na brzuszku. Pomaga to w rozkurczaniu jelit, dzięki czemu nagromadzone gazy szybko odchodzą. Niestety, nie każde dziecko czuje się komfortowo w takiej pozycji. Skuteczne może się wtedy okazać noszenie na jednej ręce – tak, aby główka maluszka nie opadała, masowanie brzuszka oraz imitowanie lotu samolotem, które dla dzieci jest dużą frajdą, a jednocześnie pomaga łagodzić kolkowe bóle.
Sprawdzonym sposobem na kolkę jest również kąpiel w ciepłej wodzie. Wiele dzieci bardzo lubi się pluskać, więc radość z kąpieli będzie podwójna – dla maluszka, którego z pewnością ucieszą wodne harce oraz dla mamy, która odetchnie z ulgą, gdy bóle brzuszka miną. Kiedy nie mamy możliwości samodzielnie przygotować kąpieli, możemy ogrzać brzuszek dziecka za pomocą suszarki, dmuchając na niego ciepłym powietrzem. Należy jednak uważać, aby temperatura powietrza nie była zbyt wysoka, żeby nie poparzyć dziecka.