Trwa ładowanie...

Nerwica serca a nerwica lękowa. Czym się różnią?

 Agnieszka Gotówka
21.12.2023 21:32
Nerwica serca a nerwica lękowa. Czym się różnią?
Nerwica serca a nerwica lękowa. Czym się różnią? (https://stock.adobe.com/)

Nerwica serca to jeden z rodzajów zaburzeń lękowych. Choroba daje objawy ze strony układu nerwowego i układu krążenia. Podpowiadamy, jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy i czym ten problem zdrowotny różni się od nerwicy lękowej.

spis treści

1. Nerwica serca – objawy

Nerwica sercowa, zwana też "sercem żołnierskim", astenią nerwowo-krążeniowa, dystonią neurowegetatywną lub astenią krążeniowo-oddechowa, to schorzenie silnie skorelowane z przewlekłym stresem. Serce, mimo prawidłowej budowy narządu i tętnic, wysyła niepokojące sygnały i zaczyna źle funkcjonować.

Objawy nerwicy sercowej:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
  • pieczenie w klatce piersiowej (opisywane też jako ból o przeszywającym charakterze, zlokalizowany zazwyczaj w okolicy koniuszka serca),
  • przyspieszone bicie serca,
  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • osłabienie,
  • uczucie niepokoju,
  • zawroty głowy,
  • mrowienie i drętwienie rąk.
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

Nerwica serca, objawy której mogą przypominać zawał serca, to termin mylący. Wskazuje bowiem na to, że podłożem problemów jest układ krążenia. Bywa też bagatelizowany ze względu na konotacje psychologiczne. W rzeczywistosci jednak to bardzo poważna dolegliwość, która wymaga konsultacji ze specjalistą.

Warto pamiętać, że nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która stanowi prawdopodobnie najczęstszą formę zaburzeń psychicznych. Pojawia się u osób, które odczuwają silny, wręcz paraliżujący lęk, trudny do wytłumaczenia. Sytuacja stresowa wywołuje w ich przypadku duże emocje i może prowadzić do pojawienia się objawów somatycznych.

Inne objawy nerwicy lękowej to m.in.:

  • niepokój i strach,
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzenia snu,
  • irytacja, impulsywność, ataki złości,
  • bóle mięśniowe,
  • nadmierne pocenie się,
  • biegunka,
  • bóle brzucha.

Nerwica serca nie tylko dorosłych. Może pojawić się również u dzieci i młodzieży. W ich przypadku konieczna jest pilna konsultacja z pediatrą, a po wykluczeniu chorób, z psychiatrą i psychologiem.

2. Nerwica serca – leczenie

W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, by skierował nas na podstawowe badania, m.in. EKG. Warto też wykonać morfologię krwi z uwzględnieniem hormonów tarczycy.

Jeśli wyniki nie będą budzić niepokoju, lekarz najpewniej skieruje nas do psychologa lub psychiatry. Warto udać się do tych specjalistów, odrzucając wszelkie stereotypy związane z tymi specjalizacjami.

Leczenie zaburzeń psychicznych, w tym nerwicy serca i innych rodzajów nerwicy lękowej, jest niezwykle ważne. Ich objawy znacząco obniżają jakość życia (społecznego, zawodowego).

3. Objawy zawału serca a nerwica. Jak je odróżnić?

Silna nerwica serca daje objawy, które mogą być utożsamiane z zawałem mięśnia sercowego. Jak je odróżnić? Nerwobóle serca najczęściej pojawiają się w spoczynku i nie mają związku z aktywnością fizyczną. Z kolei stan przedzawałowy daje o sobie znać podczas lub bezpośrednio po wysiłku. Tu ból jest bardzo intensywny, daje uczucie ucisku w klatce piersiowej. W postaci drętwienia rozprzestrzenia się na żuchwę, szyję, lewe ramię i plecy.

Pierwsze objawy zawału. Zwróć uwagę na stopy
Pierwsze objawy zawału. Zwróć uwagę na stopy

Atak serca jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, który dotyka mieszkańców Europy. Czy wiemy

przeczytaj artykuł

W przypadku nerwicy serca ból ma charakter kłujący i ustępuje po kilku minutach. Drętwienie również może się pojawić, jednak ogranicza się do lewej strony ciała (może również dotyczyć nóg lub palców obu rąk).

Kiedy mamy wątpliwości, co do naszego stanu zdrowia, nie warto zwlekać. W przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia należy dzwonić pod numer 112 lub udać się na najbliższy oddział ratunkowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze