Trwa ładowanie...

Problemy ze snem przy chorobach przewlekłych

 Agnieszka Gotówka
08.06.2021 12:55
Problemy ze snem przy chorobach przewlekłych
Problemy ze snem przy chorobach przewlekłych

Choroby przewlekłe niezwykle mocno zmieniają codzienne życie i przyzwyczajenia. Mogą również wpłynąć na sen, pogorszając jego jakość.

spis treści

Problemy ze snem mogą pojawić się w przebiegu takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Bezsenność towarzyszy również zaburzeniom pracy przewodu pokarmowego, chorobom układu krążenia, układu oddechowego, schorzeniom metabolicznym oraz zaburzeniom psychicznym.

Problemy ze snem pojawiają się często podczas przechodzenia wielu chorób
Problemy ze snem pojawiają się często podczas przechodzenia wielu chorób (123RF)

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszym lekarstwem jest efektywny sen. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a paradoksalnie wiele chorób może stan bezsenności nasilać. Problemy z nocnym wypoczynkiem mogą też pogłębiać niektóre leki, np. stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej, obniżające poziom cholesterolu, sterydy, beta-blokery, a także leki moczopędne.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Zdrowy sen jest możliwy, gdy nasz organizm będzie gotowy na odpoczynek, a my do tego odpowiednio się przygotujemy. Nie należy zatem objadać się przed snem, błędem jest również spożywanie alkoholu. Kładąc się spać, powinniśmy być wyciszeni i zrelaksowani. Musimy również odczuwać potrzebę snu, bo gdy on nie przychodzi, to może oznaczać, że organizm w tej chwili nie jest na niego gotowy.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

Zażywanie leków na bezsenność nie jest wskazane u wszystkich pacjentów. Przed zakupem takich środków najlepiej poradzić się lekarza, który zdecyduje, czy chorując na daną chorobę przewlekłą, można brać preparaty na bezsenność.

1. Sposoby na zdrowy sen

Kładź się spać i wstawaj zawsze o tej samej porze (zarówno w dzień pracujący, jak i wolny od pracy). Nawilżaj powietrze w sypialni, wietrz ją i dbaj o to, by temperatura w tym pomieszczeniu oscylowała wokół 18-20°C. Przed snem można poczytać książkę lub gazetę, zrezygnować powinno się natomiast z pracy przed komputerem lub oglądania telewizji. Wieczorem warto uprawiać jakiś sport lub podjąć intensywną aktywność fizyczną. Pomoże też spacer.

Musisz to wiedzieć

Zdrowy sen to marzenie każdego. Ma on nam dawać wypoczynek, regenerację i odprężenie. Nic zatem dziwnego, że tak wiele jesteśmy w stanie zrobić, by zminimalizować problem z bezsennością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze