Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Niedoczynność tarczycy u niemowląt

Avatar placeholder
12.05.2017 11:50
Niedoczynność tarczycy u niemowląt
Niedoczynność tarczycy u niemowląt

Niedoczynność tarczycy, czyli niedobór lub brak hormonu tarczycy, może być obecny już w chwili przyjścia dziecka na świat. Wrodzona niedoczynność tarczycy to bardzo rzadkie zjawisko. Jeśli noworodek ma problemy z tarczycą, ogromnie ważne jest odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia. Zaniedbana niedoczynność tarczycy u niemowlaka może bowiem negatywnie wpłynąć na inteligencję dzieckaoraz jego rozwój neurologiczny. Wrodzona niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych przyczyn opóźnienia umysłowego.

1. Rodzaje niedoczynności tarczycy

Wyróżnia się dwa typy wrodzonej niedoczynności tarczycy: trwałą oraz przejściową niedoczynność tarczycy. Trwała wrodzona niedoczynność tarczycywymaga leczenia przez całe życie i ma kilka przyczyn. Najczęstszą z nich jest wada wrodzona lub nieprawidłowy rozwój gruczołu tarczycy. Według danych statystycznych około 2/3 przypadków niedoczynności tarczycy ma swój początek w niewłaściwej budowie tarczycy. Niektóre niemowlęta dziedziczą brak zdolności do prawidłowej syntezy i wydzielania hormonu tarczycy. Wrodzona niedoczynność może mieć swój początek również w problemach z podwzgórzem lub przysadką. Natomiast przejściowa wrodzona niedoczynność tarczycy może być spowodowana:

  • niedoborem jodu u noworodka – na skutek zbyt małej ilości spożywanego jodu przez matkę,
  • przenikaniem przeciwciał u ciężarnej z chorobą tarczycy przez łożysko do płodu – przeciwciała znikają z organizmu dziecka w ciągu 1-3 miesięcy po urodzeniu,
  • przyjmowaniem leków na nadczynność tarczycy przez ciężarną – niedoczynność u dziecka ustępuje kilka dni po porodzie,
  • kontaktem z bardzo dużymi dawkami jodu.

2. Objawy niedoczynności tarczycy u niemowląt

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?"

U większości noworodków z wrodzoną niedoczynnością tarczycy nie występują żadne niepokojące objawy wskazujące na problemy z tarczycą. Może jednak pojawić się letargia, spowolnienie ruchów, większa waga urodzeniowa, chrypliwy płacz, większy obwód głowy, problemy z karmieniem, uporczywe zaparcia, wzdęcia, powiększony język, sucha skóra, niska temperatura ciała, długotrwała żółtaczka, wole, nieprawidłowo niskie napięcie mięśniowe, obrzęk twarzy, zimne kończyny, gęste i szorstkie włosy nisko na czole, duże ciemiączko, przepuklina pępkowa oraz zahamowany lub zatrzymany wzrost. Wrodzona niedoczynność tarczycy jest bardziej powszechna u dzieci, które mają inne wrodzone wady (głównie związane z sercem) lub zespół Downa.

Wielu rodziców zastanawia się, jakie są rokowania dla ich dzieci dotkniętych niedoczynnością tarczycy. Jeśli choroba jest wykryta wkrótce po porodzie i rozpoczęte jest leczenie, prognozy są bardzo dobre. Dzieci zdiagnozowane z wrodzoną niedoczynnością tarczycy, które poddano leczeniu odpowiednio wcześnie rozwijają się zwykle w prawidłowym tempie i, jak dowodzi większość badań, nie mają obniżonych zdolności intelektualnych. Niektóre badania wykazują jednak, że nawet mimo podjęcia leczenia dzieci z wrodzoną niedoczynnością tarczycy wypadają nieco słabiej na testach z matematyki, słownictwa oraz testach na inteligencję. Mogą mieć również niewielkie deficyty pamięci oraz uwagi, jeżeli diagnoza niedoczynności tarczycy była opóźniona lub gdy początkowe dawki leków były zbyt małe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze