Trwa ładowanie...

Niezwykły przypadek. 3-latka zakaziła się na plaży bakterią powodującą "chorobę ryb"

Avatar placeholder
03.04.2023 15:01
Trzylatka zakażona podczas wakacji
Trzylatka zakażona podczas wakacji (Getty Images)

Trzyletnia dziewczynka nie będzie dobrze wspominała wakacji w Kostaryce. Zakończyły się one dla niej pobytem w szpitalu. Ten przypadek jest tak wyjątkowy, że będzie opisywany na zbliżającym się Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych.

spis treści

1. Z pozoru niegroźny wypadek

Historia młodej pacjentki jest tak niespotykana, że medycy, którzy ją leczyli, opowiedzą o wszystkim na tegorocznym Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych, który odbędzie się w połowie kwietnia w Danii.

Trzyletnia dziewczynka zaraziła się Mycobacterium marinum (M. marinum), czyli bakterią powodującą chorobę ryb. Infekcja rozwinęła się po tym, jak dziewczynkę ugryzła iguana podczas wakacji w Kostaryce. To prawdopodobnie pierwszy zgłoszony przypadek zakażenia po ugryzieniu przez tę jaszczurkę.

Trzylatka zakażona podczas wakacji
Trzylatka zakażona podczas wakacji (Getty Images)

Jak doszło do wypadku? Lekarze na łamach "MedicalXpress" opisują, że dziewczynka odpoczywała na plaży i jadła ciasto. Nieświadoma zagrożenia nie zauważyła iguany, która podbiegła do niej, ugryzła ją w tył lewej ręki i porwało ciasto.

Ranne dziecko natychmiast przewieziono do miejscowego szpitala. Po oczyszczeniu rany i podaniu antybiotyków wypisano do domu. Lekarze mówili, że ugryzienie nie powinno spowodować żadnych komplikacji.

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

2. Dziewczynka ponownie trafiła do szpitala

Pięć miesięcy później rodzice dziewczynki zauważyli w miejscu ukąszenia niewielki guzek, który stopniowo się powiększał. Miejsce zmiany było czerwone i bolesne.

Trzylatka trafiła do szpitala Stanford Children's Health w USA, gdzie przeszła kolejne badania. Lekarze zdecydowali, że usuną zmianę. Jednak podczas zabiegu zauważyli ropny wyciek, który wskazywał na infekcję. Dalsze badanie wykazało rozległą śmierć tkanki i martwicze zapalenie. Wszystkiemu winna okazała się mykobakteria M. marinum. Lekarze, by pomóc pacjentce, zastosowali odpowiednią antybiotykoterapię.

Dlaczego ten przypadek jest tak intrygujący? Mikrobiologiczna przyczyna infekcji ran wtórnych od ukąszeń iguany jest ograniczona do opisów kilku przypadków i dotyczą one innych bakterii. Historia dziewczynki jest dowodem na to, że iguany mogą być nosicielami szkodliwych bakterii zdolnych do wywoływania ciężkich infekcji u ludzi.

Dziewczynka na plaży
Dziewczynka na plaży (Getty Images)

Co więcej, ukąszenie zakaziło dziecko bakterią rzadko spotykaną u ludzi. Mycobacterium marinum to bakteria, które powoduje groźną, przewlekłną chorobę ryb.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze