Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny po ugryzieniu owada? (WIDEO)

 Katarzyna Krupka
24.06.2019 15:08

Szacuje się, że w Europie aż 150 mln ludzi cierpi na różnego rodzaju alergie. Możemy wyróżnić 4 główne rodzaje alergii: pokarmowa, kontakowa, wziewna i iniekcyjna.

Alergia pokarmowa to nic innego jak uczulenie na kokretny rodzaj pokarmu. Do produktów najczęściej alergizujących możemy zaliczyć: mleko krowie, kurze jaja, orzechy, truskawki, cytrusy, zboża, ryby i owoce morza.

Alergia kontaktowa objawia się zmianami skórnymi występującymi w miejscu kontaktu z alergenem. Wyjątkowo często uczulenie powodują metale np. nikiel, z którego wykonywana jest biżuteria i dodatki takie jak klamry do pasków. Uczulać mogą też barwniki do tkanin oraz substancje chemiczne znajdujące się w kosmetykach.

Alergia wziewna powoduje bardzo uciążliwe dolegliwości i może trwać przez cały rok. Chorzy zmagają się z takimi objawami jak: łzawienie oczu, kaszel, katar czy problemamy z oddychaniem. Uczulać w tym przypadku mogą pyłki roślin, roztocza kurzu domowego oraz sierść zwierząt.

Alergia iniekcyjna, chociaż bardzo rzadka, to potrafi być wyjątkowo niebezpieczna. Pojawia się na skutek przyjęcia leku zawierającego w swoim składzie alergen.

W niektórych przypadkach, reakcja alergiczna może zakończyć się groźnym dla zdrowia i życia człowieka wstrząsem anafilaktycznym. Zwłaszcza latem, na szpitalnych oddziałach ratunkowych niemal codziennie pojawiają się osoby uczulone na jad owadów. Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny - koniecznie obejrzyj nasze WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.