Alergia wziewna – przyczyny i objawy
Alergeny wziewne są to substancje, które znajdują się w powietrzu, a więc: pyłki drzew, roztocza kurzu domowego, pleśń, naskórek, sierść zwierząt domowych. Uczulenie na nie może wiązać się z wystąpieniem wielu uciążliwych objawów ze strony układu oddechowego. Pojawić się może również alergia skórna.
1. Objawy alergii wziewnej
Są to: wodnisty katar, zatkany nos, uporczywe kichanie, suchy kaszel, duszności, świszczący oddech, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie, problemy ze snem i trudności z koncentracją, zmęczenie, ból głowy, przewlekłe zapalenie zatok.
Zobacz także:
Najczęściej rozpoznawaną alergią wziewną jest uczulenie na pyłki drzew. Jego objawy pojawiają się tylko w okresie pylenia danej rośliny. W przypadku uczulenia na sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego symptomy alergii mogą towarzyszyć pacjentowi cały rok. Warto być wówczas pod stałą kontrolą alergologa, a jeśli pojawi się alergia skórna, zasięgnąć opinii dermatologa. Konieczne jest ponadto przeprowadzenie testów alergicznych, by móc dokładnie wskazać czynnik uczulający.
2. Leczenie alergii wziewnej
Podstawowym zaleceniem w przypadku alergii jest unikanie czynnika wywołującego objawy uczulenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Lekarz może więc zlecić leczenie farmakologiczne. W terapii alergii stosuje się najczęściej leki przeciwhistaminowe oraz kortykosteroidy donosowe i wziewne.