Trwa ładowanie...

Alergia wziewna – przyczyny i objawy

Alergeny wziewne są to substancje, które znajdują się w powietrzu, a więc: pyłki drzew, roztocza kurzu domowego, pleśń, naskórek, sierść zwierząt domowych. Uczulenie na nie może wiązać się z wystąpieniem wielu uciążliwych objawów ze strony układu oddechowego. Pojawić się może również alergia skórna.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

spis treści
Alergia wziewna charakterzuje się przede wszystkim katarem
Alergia wziewna charakterzuje się przede wszystkim katarem

1. Objawy alergii wziewnej

Są to: wodnisty katar, zatkany nos, uporczywe kichanie, suchy kaszel, duszności, świszczący oddech, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie, problemy ze snem i trudności z koncentracją, zmęczenie, ból głowy, przewlekłe zapalenie zatok.

Zobacz także:

Najczęściej rozpoznawaną alergią wziewną jest uczulenie na pyłki drzew. Jego objawy pojawiają się tylko w okresie pylenia danej rośliny. W przypadku uczulenia na sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego symptomy alergii mogą towarzyszyć pacjentowi cały rok. Warto być wówczas pod stałą kontrolą alergologa, a jeśli pojawi się alergia skórna, zasięgnąć opinii dermatologa. Konieczne jest ponadto przeprowadzenie testów alergicznych, by móc dokładnie wskazać czynnik uczulający.

2. Leczenie alergii wziewnej

Podstawowym zaleceniem w przypadku alergii jest unikanie czynnika wywołującego objawy uczulenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Lekarz może więc zlecić leczenie farmakologiczne. W terapii alergii stosuje się najczęściej leki przeciwhistaminowe oraz kortykosteroidy donosowe i wziewne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.