Trwa ładowanie...

Alergia wziewna – przyczyny i objawy

 Agnieszka Gotówka
22.10.2020 14:58
Alergia wziewna – przyczyny i objawy
Alergia wziewna – przyczyny i objawy (123rf)

Alergeny wziewne są to substancje, które znajdują się w powietrzu, a więc: pyłki drzew, roztocza kurzu domowego, pleśń, naskórek, sierść zwierząt domowych. Uczulenie na nie może wiązać się z wystąpieniem wielu uciążliwych objawów ze strony układu oddechowego. Pojawić się może również alergia skórna.

spis treści
Alergia wziewna charakterzuje się przede wszystkim katarem
Alergia wziewna charakterzuje się przede wszystkim katarem

1. Objawy alergii wziewnej

Są to: wodnisty katar, zatkany nos, uporczywe kichanie, suchy kaszel, duszności, świszczący oddech, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie, problemy ze snem i trudności z koncentracją, zmęczenie, ból głowy, przewlekłe zapalenie zatok.

Zobacz także:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Najczęściej rozpoznawaną alergią wziewną jest uczulenie na pyłki drzew. Jego objawy pojawiają się tylko w okresie pylenia danej rośliny. W przypadku uczulenia na sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego symptomy alergii mogą towarzyszyć pacjentowi cały rok. Warto być wówczas pod stałą kontrolą alergologa, a jeśli pojawi się alergia skórna, zasięgnąć opinii dermatologa. Konieczne jest ponadto przeprowadzenie testów alergicznych, by móc dokładnie wskazać czynnik uczulający.

2. Leczenie alergii wziewnej

Podstawowym zaleceniem w przypadku alergii jest unikanie czynnika wywołującego objawy uczulenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Lekarz może więc zlecić leczenie farmakologiczne. W terapii alergii stosuje się najczęściej leki przeciwhistaminowe oraz kortykosteroidy donosowe i wziewne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze