Nimfa kleszcza przypomina pieprzyk, ale jest bardzo niebezpieczna. Jak uchronić dzieci przed ugryzieniem?
Piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu z dziećmi poza domem. Jednak podczas spacerów w lasach, parkach i po łąkach trzeba mieć się na baczności. W trawie i na liściach drzew i krzewów kryją się bowiem nimfy kleszczy. Są zdecydowanie mniejsze, ale równie groźne. Jak uchronić dziecko przed nimfami kleszczy?
1. Nimfa kleszcza - co to?
Nimfa to niedojrzała postać kleszcza, którą łatwo pomylić z pieprzykiem lub brudem. Osiąga bowiem około półtora milimetra i jest brązowo-czarna. Dodatkowym problemem jest fakt, że nimfa może pokonać nawet kilkadziesiąt metrów dzięki ośmiu odnóżom.
Mimo że nimfy są wielkości ziarna maku, przenoszą te same patogeny (w tym wirusy, bakterie i pierwotniaki), wywołując te same choroby, co dorosłe kleszcze m.in.:
Niestety ugryzienie przez nimfę kleszcza jest niewyczuwalne, a dziecko może nie zdawać sobie sprawy, że na jego ciele znajduje się pasożyt. Dopiero gdy nimfa nasyci się krwią, osiągając dorosłą formę kleszcza, pojawia się stan zapalny, którego przeoczyć się już nie da. Wtedy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
2. Jak chronić dziecko przed kleszczami?
Dlatego też po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka. Kleszcze najchętniej żerują w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego szczególnie trzeba sprawdzić, czy nie ma ich pod kolanami, pachami, w pachwinach, pępku, szyi, za uszami i przy linii włosów.
Im szybciej kleszcz (lub jego nimfa) zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko zakażenia wszelkimi chorobami odkleszczowymi.
Należy jednak pamiętać, że można uniknąć ugryzienia przez nimfę kleszcza. Wystarczy pamiętać, by podczas wyjścia na łąkę, do lasu, parku oraz wszędzie tam, gdzie znajdują się krzewy i trawy, mieć na sobie ubranie zakrywające ciało. Przydatne są także wszelkie preparaty odstraszające kleszcze, również te naturalne.
Maria Krasicka, Wirtualna Polska
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl