Trwa ładowanie...

Objaw zachodzącego słońca. Przyczyny, objawy i leczenie

 Ewa Rosiecka
09.01.2024 23:45
U dzieci do 7. miesiąca życia może pojawiać się rzekomy lub fałszywy objaw zachodzącego słońca
U dzieci do 7. miesiąca życia może pojawiać się rzekomy lub fałszywy objaw zachodzącego słońca (Adobe Stock)

Objaw zachodzącego słońca to mało znane schorzenie, które najczęściej występuje u starszych osób, może jednak pojawiać się także u dzieci. Nie w każdym przypadku oznacza chorobę, może być jednak zwiastunem problemów neurologicznych. Co dokładnie oznacza objaw zachodzącego słońca u dziecka i jakie są jego charakterystyczne cechy? Jakie mogą być główne przyczyny wystąpienia objawu zachodzącego słońca u dzieci? Jakie są metody diagnostyczne stosowane w przypadku podejrzenia objawu zachodzącego słońca u dziecka?

spis treści

1. Na czym polega objaw zachodzącego słońca?

Z objawem zachodzącego słońca mamy do czynienia, gdy tęczówka oka pozostaje w pewnej części ukryta pod dolną powieką, twardówka zaś widoczna jest ponad tęczówką. Oczy dziecka wyglądają w ten sposób przez cały okres obserwacji dziecka.

Jeśli u malucha nie pojawiają się żadne inne niepokojące objawy neurologiczne, a USG przezciemiączkowe nie wykazało wodogłowia, zazwyczaj nie powinniśmy się niepokoić.

Czasem jednak objaw ten związany jest ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym oraz uciskiem na istotę szarą, co może świadczyć o wodogłowiu.

2. Przyczyny objawu zachodzącego słońca

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Zgodnie z szacunkami w przypadku około 40 proc. niemowląt objaw zachodzącego słońca wiąże się z wodogłowiem.

Objaw zachodzącego słońca u dzieci do 7. miesiąca życia może występować chwilowo, pod wpływem światła. Mówimy wtedy o rzekomym lub fałszywym objawie zachodzącego słońca. Przyczyną występowania tego objawu jest zwykle niedojrzałość układu nerwowego, odpowiadająca za kontrolowanie ruchu oczu.

Wady cewy nerwowej. Przyczyny, rozpoznanie i profilaktyka
Wady cewy nerwowej. Przyczyny, rozpoznanie i profilaktyka

Wady cewy nerwowej - upośledzenia płodu są zróżnicowaną grupą zaburzeń rozwojowych, które mają swoje

przeczytaj artykuł

3. Jakie dodatkowe objawy mogą towarzyszyć objawowi zachodzącego słońca u dziecka?

Razem z objawem zachodzącego słońca może występować:

  • nadmierny przyrost obwodu głowy;
  • senność;
  • drażliwość;
  • bóle głowy;
  • bradykardia;
  • zmiany na dnie oka;
  • zmiany w zachowaniu;
  • zaburzenia łaknienia;
  • wymioty.

4. Diagnostyka objawu zachodzącego słońca

Maluchy z objawem zachodzącego słońca zwykle kierowane są na USG przeciemiączkowe. Takie badanie umożliwia dokładną ocenę ośrodkowego układu nerwowego.

Jeśli USG przezciemiączkowe nie wykaże nieprawidłowości, nie powinniśmy się niepokoić tym objawem. Jeśli badanie pokaże nieprawidłowości, lekarz najprawdopodobniej skieruje dziecko na dalsze badania.

5. Objaw zachodzącego słońca - leczenie

Jeśli mamy do czynienia z fałszywym lub rzekomym objawem zachodzącego słońca, stan ten nie wymaga leczenia i mija razem z wiekiem. Jeśli jednak jest wywołany przez wodogłowie, postępowanie medyczne zależy od danego przypadku.

U niektórych maluchów dochodzi do samoistnego wyleczenia, u innych zaś konieczna jest operacja, w której czasie zwykle wstawiana jest zastawka. Inną metodą leczenia jest endoskopowa wentrykulostomia komory trzeciej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze