Rozwój umysłowy dziecka – jak go wspomagać?
Aby wspomóc rozwój umysłowy dziecka, należy angażować je w takie formy aktywności, które rozwiną jego zdolności językowe i manualne. Ćwiczenia na pamięć i koncentrację można wykonywać w czasie codziennych zabaw z maluchem.
1. Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci
Ćwiczenia na koncentrację mogą towarzyszyć zabawie. Wystarczy, że wybierzemy zabawki interaktywne, które wymagają od dziecka odkrywania i pobudzenia kreatywności. Na rynku są dostępne zabawki ulepszające zdolności językowe dziecka (na przykład zabawki do nauki języków obcych), jak również manualne (wymagające złożenia kilku elementów w całość).
Warto zaangażować dziecko do dbania o porządek w miejscu zabawy. Powinno wiedzieć, gdzie należy odłożyć poszczególne zabawki. Należy zachęcać dziecko do układania zabawek od największej do najmniejszej, dzięki czemu nauczy się selekcjonowania i grupowania przedmiotów.
W prawidłowym rozwoju umysłowym dziecka ważną rolę odgrywa muzyka. Warto zatem śpiewać dziecku rytmiczne utwory albo włączać radio, by towarzyszyło zabawie. Ruch dziecka podrygującego w rytm melodii zaprocentuje w przyszłości brakiem problemów z wykonywaniem aktywności, które będą od niego wymagać zaangażowania motoryki ciała. Taniec umożliwia poznanie znaczenia rytmu i rymu, a teksty piosenek pomagają utrwalać wzorce językowe.
Aby obniżyć poziom stresu i sprawić, by dziecko czuło się bezpiecznie, warto czasem wykonać mu masaż. Dotyk matki lub ojca poprawia komfort emocjonalny, a poza tym sprzyja ogólnemu rozwojowi dziecka. Według wyników badań wcześniaki, które regularnie masowano w trakcie dnia, szybciej były gotowe do tego, by opuścić szpital.
Ćwiczeniem na pamięć może być również wspólne czytanie książek. Aby czas spędzony na lekturze był dla dziecka przyjemny, warto wybrać książki z kolorowymi obrazkami i dużymi literami. Zdjęcia mogą być pretekstem do rozmowy o zachowaniu zwierząt i snucia własnej historii. Wówczas dziecko będzie miało możliwość puścić wodze fantazji.
2. Jak poprawić pamięć?
O fizyczny rozwój dziecka należy dbać już w czasie jego życia płodowego. Oznacza to, że kobieta w ciąży powinna skonsultować potrzebę zażywania każdego preparatu. Niektóre leki mogą mieć negatywny wpływ na mózg dziecka, co na kolejnym etapie jego życia będzie objawiać się problemami z pamięcią i kontrolowaniem swoich emocji.
Musisz to wiedzieć
Na prawidłowy rozwój umysłowy dziecka oddziałuje sposób, w jaki się do niego zwracamy. Na zadane przez dziecko pytanie należy odpowiadać wyraźnie i powoli. Ton naszego głosu powinien być melodyjny i ciepły. W ten sposób wspomagamy rozwój obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za mowę, rozwijamy słownictwo dziecka i wpajamy mu prawidłowe wzorce językowe. Dziecko musi mieć świadomość zasad panujących w domu rodzinnym, ale nie powinny one wzbudzać w nim strachu. Musi wiedzieć, dlaczego niewłaściwe zachowanie jest złe i nie powielać go nie ze względu na strach przed karą, ale na świadomość, że w ten sposób nie należy postępować. W związku z tym rodzice powinni dawać mu pozytywny przykład.