Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Objawy AZS u dzieci

 Agnieszka Gotówka
29.05.2017 12:46
Objawy AZS u dzieci
Objawy AZS u dzieci

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci są najczęściej dość charakterystyczne. Podstawowym symptomem AZS jest świąd skóry, nasilający się wieczorem i w nocy oraz zaczerwienienie.

Do objawów przedmiotowych atopowego zapalenia skóry dermatolodzy zaliczają wygląd i umiejscowienie zmian skórnych, które uzależnione są od wieku i aktywności choroby.

spis treści

1. 3 postacie schorzeń

Wyróżnia się 3 postaci schorzenia:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • postać niemowlęca – zmiany skórne w postaci pęcherzyków, rumienia, strupków lub sączących nadżerek zlokalizowane są na policzkach, czole oraz na owłosionej skórze głowy. Są to zmiany swędzące, co przyczynia się do rozdrażnienia i niepokoju dziecka.

  • faza dziecięca – rozpoczyna się w drugim roku życia dziecka i trwa do okresu dojrzewania. W tym okresie ustępują zmiany sączące, charakterystyczne dla niemowląt, a w ich miejsce pojawiają się zmiany w postaci grudek i blaszek z lichenizacją, które zlokalizowane są na stopach, rękach, w okolicy nadgarstków i kostek oraz w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Skóra może być zgrubiała, szorstka, łuszcząca się, o zabarwieniu szaro-brunatnym.

  • postać młodzieżowa – dotyczy również osób dorosłych; zmiany skórne przyjmują charakter suchych i łuszczących się grudek i blaszek na rumieniowym podłożu, które są często rozległe i zlichenizowane. Stan chorobowy obejmuje przede wszystkim fałdy zgięciowe kończyn grzbietowych powierzchni rąk i stóp, nadgarstki, przedramiona i twarz (zwłaszcza okolice oczu i ust).

Objawy AZS, często dają o sobie znać po kilku latach życia
Objawy AZS, często dają o sobie znać po kilku latach życia (123RF)

U dzieci z atopowym zapaleniem skóry może również występować odczynowe powiększenie węzłów chłonnych, jak również nawracające zakażenia bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry należą do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia astmy alergicznej oraz alergicznego nieżytu nosa. U niemal połowy najmłodszych z AZS w ciągu pierwszych dwóch lat życia rozwinie się astma.

Wśród symptomów atopowego zapalenia skóry specjaliści wyróżniają:

2. Objawy duże:

  • przewlekły lub nawrotowy przebieg choroby;

  • świąd;

  • typowe umiejscowienie zmian;

  • atopia w wywiadzie rodzinnym.

3. Objawy małe:

  • wrażliwość na czynniki drażniące (pot, wełna);

  • zaostrzenie choroby w czasie stresu;

  • zwiększone stężenie IgE w surowicy;

  • suchość skóry;

  • dodatnie testy punktowe;

  • nawracające zapalenie spojówek;

  • nietolerancje pokarmowe.

Ich wyróżnienie w znacznym stopniu ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy. Najbardziej dokuczliwym i nieprzyjemnym dla dzieci objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd. Przyczynia się on do rozdrażnienia dziecka, uczucia niepokoju, a nawet do problemów ze snem. By temu zapobiec, konieczne jest podjęcie właściwego leczenia, które obejmuje odpowiednią pielęgnację skóry, rozpoznawanie oraz unikanie swoistych i nieswoistych czynników wywołujących zmiany chorobowe (kontaktowych, pokarmowych, wziewnych).

Musisz to wiedzieć

W przebiegu choroby niezwykle ważna jest edukacja rodziców dziecka z atopowym zapaleniem skóry. Wyjaśnienie, w jaki sposób unikać czynników nasilających chorobę oraz jak prawidłowo pielęgnować skórę, może w znacznym stopniu przyczynić się do wyciszenia objawów AZS i poprawy jakości życia rodziny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze