Trwa ładowanie...

Odczulanie przy alergii wziewnej

Odczulanie przy alergii wziewnej
Odczulanie przy alergii wziewnej

Leczenie alergii wziewnej obejmuje immunoterapię. Terapię odczulającą wprowadza się po ustaleniu przyczyny dolegliwości, czyli alergenu odpowiedzialnego za jej rozwój, w testach alergicznych. W trakcie immunoterapii pacjentowi podaje się dawkę czynnika uczulającego w postaci szczepionki podjęzykowej, tak aby organizm go zaakceptował.

spis treści
Odczulanie jest pomocne przy alergii na pyłki np. roślin
Odczulanie jest pomocne przy alergii na pyłki np. roślin

1. Co to jest alergia wziewna?

Jest to uczulenie, do którego doszło na skutek alergenów takich jak pyłki roślin – traw, drzew, chwastów i zbóż. Czynniki uczulające dostają się do organizmu człowieka wraz z wdychanym powietrzem.

Zobacz także:

2. Co to jest odczulanie?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Terapia odczulająca to inaczej immunoterapia. Jest to metoda leczenia alergii wziewnej, którą można stosować u alergików w wieku od 5 do 45 lat. Odczulanie polega na podawaniu choremu odpowiednich dawek uczulającego alergenu, aby jego organizm zaakceptował go i zaprzestał walki z nim. Aby proces odczulania był skuteczny, musi trwać od 3 do 5 lat. Obejmuje dwa etapy: leczenie wstępne i podtrzymujące. W trakcie terapii lekarz podaje szczepionkę podjęzykową. W czasie leczenia wstępnego lekarz podaje pacjentowi codziennie odpowiednią dawkę alergenu. Każdego dnia zostaje ona zwiększana, aż do momentu gdy osiągnięta zostanie dawka maksymalna, która w przypadku każdego alergika jest odmienna. Pierwszy etap trwa kilka dni. Następnie wdraża się leczenie podtrzymujące, które polega na przyjmowaniu maksymalnej dawki alergenu. Jeżeli przyczyną alergii wziewnej są alergeny całoroczne, leczenie musi być kontynuowane przez cały rok, jeśli za jej rozwój odpowiedzialne są alergeny sezonowe, odczulanie podjęzykowe jest prowadzone przez kilka miesięcy w roku.

3. Leczenie alergii wziewnej przez odczulanie

Leczenie alergii wziewnej zależy od alergenu, który jest odpowiedzialny za jej rozwój. Dlatego immunoterapię wprowadza się po tym, gdy pacjent podda się testom alergicznym. Jeżeli stwierdzono alergię na pyłki traw i zbóż, konieczne jest wdrożenie leczenia na przełomie grudnia i stycznia. Jeśli chory cierpi z powodu alergii na pyłki drzew, odczulanie musi rozpocząć jesienią (w październiku lub listopadzie), ale ze względu na to, że na indywidualną szczepionkę trzeba poczekać kilka tygodni, do lekarza należy zgłosić się odpowiednio wcześniej. W przypadku alergii na pyłki chwastów, terapię rozpoczyna się w kwietniu. W przypadku alergenów sezonowych (trawy, drzewa, chwasty) stosuje się odczulanie sezonowe, czyli na kilka tygodni przed okresem pylenia tych roślin. Następnie na czas naturalnego narażenia na działanie alergenów leczenie przerywa się. Ten schemat postępowania należy powtarzać przez kilka lat. Z kolei w walce z alergenami całorocznymi (roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt i alergeny nabłonka) stosuje się odczulanie całoroczne. Po osiągnięciu dawki odczulającej należy ją podawać jeszcze przez kilka lat co około 5 tygodni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze