Testy punktowe przy alergii wziewnej
Alergia może mieć różne przyczyny i objawy. Bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, dzięki której możliwe jest dopasowanie leków i ewentualna terapia odczulająca. Przy powracającym wodnistym katarze, spuchniętych i zaczerwienionych powiekach, wysypce, problemami z układem oddechowym należy poprosić o konsultację lekarza alergologa.
1. Testy alergiczne
Tego typu testy mogą pomóc lekarzowi rozpoznać i wyeliminować czynniki, które powodują reakcję alergiczną. Po otrzymaniu wyników specjalista podejmie decyzję o rodzaju kuracji. Schorzenia alergiczne mogą być leczone objawowo lub przyczynowo. Leczenie objawowe to stosowanie leków, które mają na celu zlikwidowanie zmian i dolegliwości, a przyczynowe polega na eliminacji alergenów.
Diagnoza w przypadku alergii jest trudna, ponieważ analogiczne objawy mogą występować przy innych schorzeniach. Dlatego testy alergiczne potwierdzają lub wykluczają uczulenie. Jeśli choroby układu moczowego, zapalenie ucha czy choroby układu rodnego mają podłoże alergiczne, to nie można ich leczyć antybiotykami, ponieważ mogą one jedynie zaostrzyć objawy choroby.
Zobacz także:
2. Testy punktowe
Wykonywane są one przez nakłucie skóry igłą i wprowadzenie roztworu alergenu. Po upływie czasu pojawia się bąbel, co oznacza, że czynnik alergenny zaczyna działać. Alergeny są poukładane w grupy i po upływie czasu, np. 72 godzin, ewentualne zmiany na skórze są obserwowane i poddawane badaniom, np. pomiarom. Tego typu testy są wiarygodne w przypadku alergii na pyłki roślin, alergeny wziewne, ale niestety nie sprawdzą się w przypadku alergii pokarmowej i na pleśń.