Trwa ładowanie...

Testy punktowe przy alergii wziewnej

Avatar placeholder
14.10.2020 16:03
Testy punktowe przy alergii wziewnej
Testy punktowe przy alergii wziewnej

Alergia może mieć różne przyczyny i objawy. Bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, dzięki której możliwe jest dopasowanie leków i ewentualna terapia odczulająca. Przy powracającym wodnistym katarze, spuchniętych i zaczerwienionych powiekach, wysypce, problemami z układem oddechowym należy poprosić o konsultację lekarza alergologa.

spis treści
Alergię pomogą wykryć testy przeprowadzane przez specjalistę
Alergię pomogą wykryć testy przeprowadzane przez specjalistę

1. Testy alergiczne

Tego typu testy mogą pomóc lekarzowi rozpoznać i wyeliminować czynniki, które powodują reakcję alergiczną. Po otrzymaniu wyników specjalista podejmie decyzję o rodzaju kuracji. Schorzenia alergiczne mogą być leczone objawowo lub przyczynowo. Leczenie objawowe to stosowanie leków, które mają na celu zlikwidowanie zmian i dolegliwości, a przyczynowe polega na eliminacji alergenów.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Diagnoza w przypadku alergii jest trudna, ponieważ analogiczne objawy mogą występować przy innych schorzeniach. Dlatego testy alergiczne potwierdzają lub wykluczają uczulenie. Jeśli choroby układu moczowego, zapalenie ucha czy choroby układu rodnego mają podłoże alergiczne, to nie można ich leczyć antybiotykami, ponieważ mogą one jedynie zaostrzyć objawy choroby.

Zobacz także:

2. Testy punktowe

Wykonywane są one przez nakłucie skóry igłą i wprowadzenie roztworu alergenu. Po upływie czasu pojawia się bąbel, co oznacza, że czynnik alergenny zaczyna działać. Alergeny są poukładane w grupy i po upływie czasu, np. 72 godzin, ewentualne zmiany na skórze są obserwowane i poddawane badaniom, np. pomiarom. Tego typu testy są wiarygodne w przypadku alergii na pyłki roślin, alergeny wziewne, ale niestety nie sprawdzą się w przypadku alergii pokarmowej i na pleśń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze