Epidemia odry w Rumunii. Niemowlę pierwszą ofiarą śmiertelną
Siedmiomiesięczny chłopiec zmarł w Braszowie w Rumini z powodu ostrych powikłań odry. Miał kontakt z trzyletnim niezaszczepionym bratem. Rumunia mierzy się obecnie z epidemią tej choroby spowodowaną rezygnacją ze szczepień.
1. Dziecko zmarło z powodu odry
"W okresie od 1 stycznia 2023 r. do 10 grudnia 2023 r. w Rumunii zgłoszono 2010 potwierdzonych przypadków odry w 29 okręgach i gminie Bukareszt" - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Oficjalnie mówi się o epidemii.
- Ogłoszenie epidemii oznacza nic innego jak ograniczoną czasowo zmianę polityki szczepień - w tym sensie, że dzieci w wieku od dziewięciu do 11 miesięcy otrzymują pierwszą dawkę szczepionki. To rodzaj szczepionki uzupełniającej, która jest podawana wcześniej, aby nie padły ofiarą choroby, która może mieć powikłania, a nawet prowadzić do śmierci - powiedział rumiński minister zdrowia Alexandru Rafila, którego cytuje PAP.
Niestety, w Rumunii zmarło już pierwsze dziecko zarażone odrą. To siedmiomiesięczne niemowlę, które zostało przyjęte dwa tygodnie wcześniej do szpitala w Braszowie. Początkowo dziecko znajdowało się w szpitalu zakaźnym na oddziale pediatrii, jednak gdy jest stan się pogorszył, zostało przeniesione do szpitala dziecięcego.
"W czasie obowiązującej obecnie epidemii odry w Rumunii odnotowano pierwszy zgon wywołany tą chorobą zakaźną - 7-miesięcznego dziecka (niekwalifikującego się do szczepienia MMR przeciw odrze, śwince i różyczce) w okręgu Braszów. Miało ono kontakt z trzyletnim bratem niezaszczepionym przeciwko odrze" - napisał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego z Rumunii w komunikacie prasowym.
Przyczyną epidemii odry w Rumunii jest rezygnacja ze szczepień. Wpływ miały na to m.in. kampanie antyszczepionkowe, ale też epidemia koronowirusa, która naruszyła system szczepień.
2. Czym jest odra?
Odra jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną. Jej objawy to wysoka gorączka, suchy i męczący kasze, katar, zapalenie gardła i zapalenie spojówek ze światłowstrętem. Po dwóch tygodniach na ciele chorego pojawia się wysypka. Plamki i grudki mają barwę od ciemnoczerwonej do fioletowej i średnicę 0,1-1 cm. Zmiany pojawiają się zwykle na głowie, potem na tułowiu i kończynach.
Odra jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt od 6. do 12. miesiąca życia (przed pierwszym szczepieniem), a także dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano dawek przypominających szczepionki. Jest groźna także dla kobiet w ciąży, ponieważ może powodować poronienia.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl