Trwa ładowanie...

Olejek na kleszcze. Takie połączenie działa jak najdroższa ochrona

Avatar placeholder
19.04.2024 10:30
Chroni skórę i odstrasza kleszcze. Składniki znajdziesz w domu
Chroni skórę i odstrasza kleszcze. Składniki znajdziesz w domu (Getty Images)

Aby ochronić się przed kleszczami, nie musisz sięgać po chemiczne repelenty. Sposobem wartym wypróbowania jest stworzenie mieszanki oleju bazowego i olejku eterycznego. Kleszcze będą trzymać się z daleka.

spis treści

1. Kleszcze nie śpią

Podczas gdy przez lata wczesną wiosną kleszcze dopiero budziły się do życia, w ostatnim czasie eksperci zauważają, że te małe pajęczaki są aktywne w zasadzie przez cały rok. Przez to, że zimy stały się ciepłe i wilgotne, "nie respektują" przerwy zimowej, czyli czasu, w którym dotąd zwykle były uśpione.

- W ich przypadku nie ma już czegoś takiego jak "przerwa zimowa". Otrzymałem już pierwsze próbki, w terenie mamy do czynienia z pierwszymi infekcjami. Tak więc te pajęczaki zaczęły sezon w tym roku wyjątkowo wcześnie - ostrzegał w lutym Ute Mackenstedt, parazytolog z Uniwersytetu Hohenheim w Stuttgarcie.

Co to dla nas oznacza? Tak naprawdę konieczność całorocznej czujności i ochrony, szczególnie w miejscach, gdzie najbardziej lubią przebywać: w trawie w parkach oraz przydomowych ogródkach, na obrzeżach lasów czy na łąkach. By się przed nimi zabezpieczyć, możemy skorzystać z chemicznych repelentów lub bardziej naturalnych metod.

2. Zrób olejek na kleszcze

Zobacz film: "5-latka sparaliżowana po ukąszeniu kleszcza"

Skutecznym domowym sposobem na kleszcze, który charakteryzuje się bezpieczeństwem zarówno dla skóry, jak i środowiska, są własnoręcznie przygotowane olejki. Możliwości ich tworzenia jest wiele, warto się jednak trzymać zasady przygotowywania ich w proporcji dwie łyżki oleju bazowego na 10-20 kropli olejku eterycznego.

Jeśli chodzi o olej bazowy, może nim być np. kokosowy, ze słodkich migdałów, jojoba czy z pestek winogron. Olejek eteryczny, po który warto sięgnąć, to np. lawendowy, z trawy cytrynowej, eukaliptusowy, bazyliowy, geranium czy miętowy.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie mieszanki tych olejków - zwiększamy wówczas skuteczność mikstury. Zawsze trzeba jednak zachować wspomniane proporcje.

Tak przygotowany domowy repelent nakładamy na skórę mniej więcej pół godziny przed wyjściem z domu. Korzyści? Kleszcze będą się od nas trzymały z daleka, a dodatkowo olejki zadziałają pielęgnująco na skórę, natłuszczając ją i minimalizując jej przesuszanie.

3. Uwaga na skórę dziecka

Na samodzielnie przygotowane domowe olejki należy uważać w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry dzieci. Olejki eteryczne są silnie skoncentrowane, nie wolno ich więc podawać maluchom w formie nierozcieńczonej.

Uważa się, że opaski, plastry czy płyny z olejkami takimi jak na przykład lawendowy, citronellowy czy z eukaliptusa cytrynowego nie powinny być stosowane u dzieci poniżej trzeciego roku życia, ponieważ są silnie alergizujące.

Zanim zastosujemy u dziecka olejek eteryczny, warto przeprowadzić u niego próbę uczuleniową, czyli posmarować malutki fragment skóry i obserwować reakcję.

W przypadku małych dzieci (poniżej 12. miesięca życia) zamiast środków odstraszających owady, zaleca się korzystanie z moskitier i ubrań chroniących skórę malucha przed owadami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze