Trwa ładowanie...

Paracetamol dla dzieci – różne postacie leku, zastosowanie

Avatar placeholder
25.08.2017 21:42
Paracetamol dla dzieci – różne postacie leku, zastosowanie
Paracetamol dla dzieci – różne postacie leku, zastosowanie

Paracetamol dla dzieci to lek, po który najczęściej sięgają rodzice. Nazwa paracetamol to nazwa lecznicza. Środek może być sprzedawany, jako Codipar, Calpol, Panadol, Efferalgan czy Apap. Dlaczego paracetamol dla dzieci jest tak popularny? Ponieważ jest to środek, który można zastosować już u niemowlaka i tak samo skutecznie zadziała u osoby w starszym wieku. U dzieci bez względu na to czy chodzi o chorobę zakaźną wieku przedszkolnego czy o wirus każda choroba objawia się gorączką, a paracetamol dla dzieci nie tylko minimalizuje lub likwiduje ból, ale też redukuje gorączkę.

spis treści

1. Paracetamol dla dzieci – różne postacie leku

Ponieważ paracetamol dla dzieci to jeden z bardziej skutecznych leków dla dzieci powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce. Jednak należy zwracać uwagę na to, co się kupuje, dlatego, że jest to składnik, a więc wystąpi w różnej formie, co wymaga dokładnego zapoznania się z ulotką. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na substancje aktywne leku, a wtedy uniknie się podania podwójnej dawki tego samego środka.

Paracetamol dla dzieci może być wyprodukowany w różnej postaci. Forma jest dopasowana do wieku pacjenta. Paracetamol dla dzieci w wieku niemowlęcym jest w formie doustnego preparatu z zakraplaczem, który ułatwi precyzyjne odmierzenie leku. Dla starszych dzieci paracetamol ma formę syropu przeciwgorączkowego, aby lek został połknięty koncerny produkują go w różnych smakach. Paracetamol dla dzieci w wieku przedszkolnym lek jest w formie granulek, które wysypuje się bezpośrednio na język i nie wymaga popijania. Jeśli obok gorączki w chorobie występują też wymioty i podanie leku w formie doustnej jest niemożliwe należy podać lek w czopku. Paracetamol w czopkach sprzedawany jest w różnych dawkach, bardzo ważne jest to, aby dawka była dobrana do wagi dziecka. W szpitalu paracetamol dla dzieci podawany jest dożylnie, ale jest to konieczność w przypadku ostrego stanu chorobowego.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

To też warto wiedzieć

2. Paracetamol dla dzieci – zastosowanie

Forma leku musi być dobrana do wieku dziecka, ale nie mniej ważne jest to jak lek zostanie podany. Przykładowo czopek z paracetamolem nie może być dzielony, ponieważ środek nie jest równomiernie rozłożony, dlatego nie jest pewne czy lek będzie skuteczny.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Choroby zakaźne wieku dziecięcego [7 zdjęć]

Gorączka trzydniowa (inaczej trzydniówka lub rumień nagły) rozpoczyna się nagle i równie nagle mija.

zobacz galerię

Jakie ma zastosowanie paracetamol dla dzieci? Przede wszystkim jest to lek przeciwgorączkowy, ale jest to także skuteczny lek przeciwbólowy. Należy jednak pamiętać, że nie tak jak ibufen paracetamol nie jest lekiem przeciwzapalnym. Dlatego paracetamol dla dzieci idealnie sprawdzi się przy gorączce, złagodzi ewentualne dolegliwości po szczepionce, lek zminimalizuje ból brzucha, ból ucha. Według lekarzy paracetamol powinien bardziej niż inne składniki łagodzić objawy ospy wietrznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze