Trwa ładowanie...

Pielęgnacja noska niemowlaka

Avatar placeholder
22.05.2023 23:27
nosek niemowlaka
nosek niemowlaka (123rf)

Najmłodsze dzieci nie umieją go samodzielnie oczyścić, a zalegająca wydzielina utrudnia oddychanie, uniemożliwia spokojny sen, sprzyja rozwojowi infekcji. Są jednak bezpieczne sposoby, by uniknąć kłopotów.

spis treści

1. Gruszka do lamusa?

Gumowa gruszka, z miękką końcówką, wchodzącą do noska, z pewnością powinna stać się reliktem przeszłości. Prawie wszystkie dzieci źle tolerowały zabiegi higieniczne z jej udziałem i wiedziały, co robią. Gruszki starego typu groziły uszkodzeniem śluzówki delikatnego noska, wywoływały infekcje (trudno je starannie oczyścić i zdezynfekować).

Nowoczesne, przeznaczone dla niemowląt, mają zazwyczaj silikonową końcówkę, której nie można wsunąć do nosa. Ale i one powoli są wypierane przez nowocześniejsze rozwiązania. Dzisiaj do usuwania zalegań w małym nosku wykorzystuje się specjalne aspiratory. Chociaż sporo kosztują (zazwyczaj ponad 100 zł), są chwalone przez mamy, gdyż znacznie ułatwiają zabiegi higieniczne.

2. Oczyszczanie na baterię

Już niemal w każdej aptece można kupić nowoczesny aspirator do oczyszczania niemowlęcego noska. Na pierwszy rzut oka skomplikowane urządzenia, chociaż są wyposażone w wyczerpujące, obszerne instrukcje obsługi, pozwalają błyskawicznie i bez problemu oczyścić nosek. Oferowane są dwa główne typy rozwiązań: aspiratory wymagające aktywnego udziału rodzica, polegającego na zassaniu zawartości noska (bez ryzyka jej połykania) za pomocą specjalnej rurki i rozwiązania zwane czasem "elektroniczną gruszką".

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Te drugie nie wymagają bezpośredniej pomocy osoby dorosłej (poza przystawieniem elektrycznego, bezpiecznego sprzętu do noska), co jest istotne dla wrażliwszych osób. Zanim zdecydujesz się na wybór któregokolwiek rozwiązania, porozmawiaj z farmaceutą i postaraj się "wgryźć" w obszerną ulotkę. Sprzęt różni się funkcjami dodatkowymi (np. możliwością nawilżenia śluzówki, precyzyjnego czyszczenia elementów, koniecznością dokupienia jednorazowych części).

3. Moc nawilżania

Pozornie elementy jednorazowego użytku w aspiratorze mogą wydawać się wadą (podnoszą koszty). Zarazem jednak zwiększają bezpieczeństwo maluszka: pozwalają bowiem uniknąć infekcji, a samo oczyszczanie również temu służy.

Tradycyjne sposoby czyszczenia noska nieraz sprzyjały zakażeniom bakteryjnym, gdyż na zebranej w gruszce wydzielinie (trudnej do usunięcia) rozwijały się patogenne mikroorganizmy, a potem za jej pośrednictwem trafiały do nosa.

Nawilżenie noska podczas czyszczenia jest także bardzo istotne. Zaschnięta wydzielina jest trudna do usunięcia, a wysuszona śluzówka nie chroni należycie układu oddechowego maleństwa.

Zatem, jeśli nawet nie używasz aspiratora, a malec sapie, gdyż w nosku jest sucho, warto stosować nowoczesne spraye dla najmłodszych, oparte na soli fizjologicznej lub wodzie morskiej. Wygodny aplikator pozwala tak rozpylić płyn, by nie wywołać podrażnień.

4. Co na katar?

U dzieci, które nie skończyły roku, nawet banalna wirusówka wymaga konsultacji pediatrycznej. Może bowiem bardzo szybko prowadzić do poważniejszych schorzeń, więc rodzice nie powinni samodzielnie decydować o postępowaniu medycznym.

Nie ma gwarancji, że malec nigdy nie złapie kataru. Ryzyko jednak znacznie ogranicza unikanie skupisk ludzkich w czasie największych zachorowań (nie robimy z niemowlakiem zakupów w supermarkecie!) i izolowanie dziecka od osób zakatarzonych (nie wpuszczamy za próg nawet babci, gdy kicha, a domownikom nakazujemy noszenie maseczek jednorazowych). Pamiętaj, że:

  • przegrzanie malucha jest tak samo groźne, jak wyziębienie,
  • przed podejściem do dziecka powinno się starannie umyć ręce,
  • pokój dziecka musi być codziennie dokładnie wywietrzony (okno szeroko otwarte co najmniej przez kwadrans). Można to zrobić bezpiecznie, gdy malec jest na spacerze,
  • śluzówkę nosa chroni nawilżanie pomieszczeń, a pożądaną wilgotność zapewnią choćby ręczniki rozwieszone na kaloryferach lub specjalne nawilżacze powietrza.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze