Pojawia się za uchem. Znak, by niezwłocznie udać się do szpitala
Drobne zadrapania i siniaki to nieodłączny element dzieciństwa. Zwykle nie wzbudzają niepokoju wśród rodziców, ale warto kontrolować miejsca, w których obrażenia mogą pozostać niezauważone. Szczególnie groźny jest siniak za uchem.
1. Siniak za uchem
Nawet najbardziej czujni rodzice nie są w stanie zapobiec drobnym wypadkom pociech. Dzieciom zdarzają się upadki i czasem mogą nabić sobie siniaka. Takie obrażenia zwykle nie wywołują szczególnego niepokoju.
Nie wszystkie siniaki powinny być jednak bagatelizowane. Rodzice pod żadnym pozorem nie powinni ignorować podskórnych wylewów krwi, które pojawiają się za uchem dziecka, gdyż może to być niezwykle groźny objaw.
Tiny Hearts na Instagramie ostrzega przed siniakiem za uchem. Symptom może być objawem Battle’a, który świadczy o złamaniu, do którego doszło w obrębie środkowego dołu podstawy czaszki.
Do nagrania dołączono także zdjęcie. Twórcy profilu Tiny Hearts apelują do rodziców, by po każdym urazie głowy u dziecka dokładnie sprawdzali to miejsce. Przeoczenie objawu Battle’a niesie ze sobą poważne konsekwencje.
2. Objaw Battle’a i inne niepokojące sygnały
Złamanie czaszki u dziecka stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. Choć siniak to rzadki objaw, świadczy o poważnych i rozległych obrażeniach wewnętrznych. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja.
Objaw Battle’a najczęściej pojawia się w drugiej dobie od urazu. Zdarza się, że oprócz podskórnego krwiaka nie pojawiają się żadne inne symptomy. Dziecko nie skarży się na ból, nie płacze i pozornie nic mu nie dolega.
Brak innych dolegliwości może uśpić czujność rodziców, ale pojawienie się siniaka za uchem to sygnał, by niezwłocznie udać się do szpitala na badania diagnostyczne.
Nie należy też ignorować siniaków, które pojawiają się w nietypowych miejscach - dłoniach, czy stopach. Z lekarzem warto skonsultować też bardzo bolesne podskórne wylewy, gdyż mogą świadczyć o innych problemach zdrowotnych.
Wybroczyny samoistnie pojawiają się przy anemii, obniżonej krzepliwości krwi oraz niedoborach witamin. W rzadkich przypadkach są objawem białaczki oraz chorób nerek.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl