Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Poznaj domowe sposoby na biegunkę

Poznaj domowe sposoby na biegunkę
Poznaj domowe sposoby na biegunkę

Jeżeli biegunka nie trwa długo i nie towarzyszą jej inne dolegliwości (na przykład wymioty, ból brzucha lub gorączka), w leczeniu możemy stosować domowe sposoby na rozwolnienie. Dieta na biegunkę obejmuje jedzenie potraw lekkostrawnych i ubogich w nierozpuszczalny błonnik. W walce z rozwolnieniem należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

spis treści

1. Co to jest biegunka?

Biegunka, inaczej rozwolnienie, to reakcja organizmu na zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Objawia się zwiększoną częstotliwością oddawania luźnych lub wręcz wodnistych stolców. Inne przyczyny biegunki to m.in. reakcja alergiczna na pożywienie, zatrucie pokarmowe albo stosowanie antybiotyków. Zazwyczaj rozwolnienie mija po upływie 1-2 dni, czasem trwa kilka godzin. Jednak długotrwała biegunka stanowi zagrożenie dla życia człowieka, ponieważ powoduje zaburzenia równowagi elektrolitycznej organizmu.

Istnieją domowe, skuteczne sposoby na pozbycie się biegunki
Istnieją domowe, skuteczne sposoby na pozbycie się biegunki (123RF)

2. Domowe metody leczenia biegunki

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Biegunka, która jest krótkotrwała, nie wymaga interwencji lekarza i leczenia farmakologicznego. Z powodzeniem w tym przypadku możemy zastosować domowe sposoby na biegunkę.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

W przypadku dolegliwości możemy jeść czekoladę, która ograniczy ruchomość jelit. W jaki sposób? Zawiera ona ziarna kakaowe, które są bogate w związki polifenolowe o działaniu zapierającym. W skład czekolady wchodzi również tłuszcz i cukier, które nie stymulują jelit do pracy (podobnie działa brak błonnika). Pokarmy bogate w błonnik, które należy wyeliminować, to m.in. surowe owoce i warzywa, razowe pieczywo, tłuste mleko i tłuste wędliny. Zamiast nich można jeść produkty ubogie w błonnik, a zatem biały ryż, gotowane jabłka, drobny makaron. Z kolei banany uzupełnią niedobór potasu. Następny sposób na biegunkę to picie kakao rozpuszczonego w wodzie.

Aby spowolnić ruchy jelit, możemy jeść świeże lub suszone jagody. Owoce te zawierają garbniki o działaniu zapierającym. Najwyższą skuteczność na rozwolnienie wykazuje napar z suszonych jagód. Działanie podobne do tych owoców wykazuje aronia, która ma działanie lekko zapierające. Warto pić 1 szklankę soku z aronii dziennie.

Musisz to wiedzieć

W czasie biegunki chory może jeść galaretkę i kisiel, a pić mocną herbatę bez cukru. Herbata zawiera alkaloidy purynowe, które zatrzymują biegunkę. Jednym z podstawowych zaleceń jest picie co najmniej 2 litrów wody dziennie (wysoko zmineralizowanej wody mineralnej lub płynów bez cukru). Zioła na biegunkę to m.in. rumianek, korzeń lukrecji oraz piołun. Można je wykorzystać do przygotowania naparu o działaniu rozkurczającym i relaksującym. Zioła pomogą złagodzić ból towarzyszący rozwolnieniu. Ponadto sprzyjają regulacji pracy jelit, dzięki czemu hamują biegunkę. Dieta na biegunkę obejmuje spożywanie gotowanych warzyw, takich jak ziemniaki, seler, marchewka i pietruszka. Warto jeść suchary, pieczywo pszenne i graham. W ten sposób zwiększymy masę stolca.

Posiłki zaleca się przygotowywać na parze, piekąc w folii, dusząc lub tradycyjnie gotując. Dieta powinna być lekkostrawna. Należy unikać potraw smażonych, przyprawionych ostrymi i intensywnymi ziołami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze