Ciemne czy jasne? Podpowiadamy, które są najlepsze
Na straganach i w sklepach w Polsce czereśnie są dostępne od maja do początku sierpnia. Te soczyste owoce występują w różnych odmianach i odcieniach: od ciemnoczerwonych do żółtych. Które z nich są zdrowsze dla nas i dla dziecka? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
1. Czy czereśnie są zdrowe?
Mimo że w 80 proc. składają się z wody, czereśnie zawierają w sobie liczne witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na zdrowie. Znajdziemy w nich m.in. witaminę C, E, K, kwas foliowy, wapń, magnez, potas i jod.
Czereśnie zawierają także antocyjany, które mogą dezaktywować enzymy wywołujące zapalenie tkanek, zmniejszając ryzyko rozwoju wielu chorób niezakaźnych, np. cukrzycy, nowotworów, zapalenia stawów, nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia.
W przypadku czereśni warto też zwrócić uwagę na dużą zawartość jodu: około 300 mg w 100 gramach owoców. Pierwiastek ten jest potrzebny tarczycy do wytwarzania hormonów regulujących wiele czynności organizmu, w tym prawidłowy wzrost i rozwój.
2. Ciemne czy jasne? Które czereśnie lepsze?
Czereśnie w zależności od odmiany mogą przybierać różne odcienie: od mocno czerwonego do żółtego. Które są najzdrowsze?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo każda odmiana jest wartościowa z innego powodu. Ciemnoczerwone czereśnie są bogactwem związków polifenolowych, które chronią mięsień sercowy, uszczelniają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie.
Z kolei żółte czereśnie zawierają dużo karotenoidów (luteiny, beta-karotenu, alfa-karotenu i zeaksantyny), które mają właściwości antyoksydacyjne. Beta-karoten ponadto chroni skórę przed promieniowaniem UV, zaś luteina - plamkę żółtą przed nadmiarem światła.
Warto więc jeść czereśnie zarówno czerwone, jak i żółte. Tym bardziej, że owoce te są stosunkowo niskokaloryczne: mają około 63 kalorie w 100 gramach.
3. Czy czereśnie można podawać małym dzieciom?
Zdecydowanie tak. Ze względu na sporą zawartość wody owoce te są idealne na lato i świetnie gaszą pragnienie.
Zaleca się, by rozszerzać o nie dietę od ósmego miesiąca życia dziecka. Jednak uwaga, lepiej nie podawać maluchowi wody bezpośrednio po zjedzeniu czereśni, bo może to wywołać biegunkę.
W jakiej formie podać czereśnie małemu dziecku? Ze względu na pestki, którymi maluch może się zadławić, najlepiej przygotować z nich pyszny deser w formie kisielu, zupki owocowej lub kompotu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl