Trwa ładowanie...

Problem powracał. Okazało się, że tak u 14-latka objawiał się rak krwi

 Karolina Rozmus
28.01.2023 19:46
Niewinne zapalenie ucha okazało się nowotworem
Niewinne zapalenie ucha okazało się nowotworem (Facebook)

Rodzice 14-latka przez pół roku walczyli z nawracającymi infekcjami ucha u syna. Lekarze przepisywali kolejne antybiotyki, ale stan chłopaka się nie poprawiał. Gdy pewnego dnia dyrektorka szkoły zadzwoniła do rodziców i powiedziała, że coś jest nie tak, ci zrozumieli, że sytuacja może być poważna.

spis treści
Walka z chorobą trwała aż trzy lata
Walka z chorobą trwała aż trzy lata (Facebook)

1. To nie było zapalenie ucha

Connor Ellerton z Birkdale od miesięcy borykał się z zapaleniem ucha. Lekarze przepisywali chłopcu antybiotyk za antybiotykiem, ale rodzicom nie dało to do myślenia. Czujność zachowała dyrektorka szkoły, do której uczęszczał nastolatek.

Zadzwoniła do rodziców i poinformowała ich, że niepokoi ją stan zdrowia chłopaka. Poprosiła Joanne i Iana, by odebrali syna z zajęć. Ci niezwłocznie zjawili się w placówce, przerywając trening rugby. Postanowili, że zabiorą Connora od razu na oddział ratunkowy w szpitalu.

Lekarka, która zajęła się chłopcem, początkowo sądziła, że doszło do perforacji błony bębenkowej, jednego z powikłań po zapaleniu ucha. Mimo wszystko postanowiła skierować 14-latka na badania krwi. Ich wyniki zaniepokoiły lekarkę do tego stopnia, że zadecydowała o powtórzeniu badań.

- Potem wzięła kolejny zestaw próbek krwi, więc poszliśmy po kanapkę i wróciliśmy. Dowiedzieliśmy się wtedy, że ma białaczkę – relacjonuje tamte chwile Joanne.

Kobieta przyznaje, że ich świat w jednej chwili legł w gruzach. Mimo to rodzina postanowiła się nie poddawać.

2. Walczył z rakiem przez trzy lata

Wyczerpująca chemioterapia trwała aż trzy lata. W tym czasie nastolatek musiał przeorganizować swoje życie, a przede wszystkim przerwać karierę sportową.

Jednak zaledwie tydzień po zakończeniu leczenia, 17-letni już Connor wrócił na boisko. Czekał tam na niego trener James Cook wraz z całą drużyną. Hucznie powitali chłopaka, a ten rozegrał symboliczne ostatnie dziesięć minut meczu.

- Rugby było w moim życiu, odkąd pamiętam – opowiadał po tym wydarzeniu. - Grałem prawie codziennie i desperacko chciałem znowu zagrać. To było moje światełko w tunelu – dodał, nawiązując do żmudnej walki z rakiem.

Białaczka to nowotwór układu krwiotwórczego należący do najczęstszych chorób nowotworowych wieku dziecięcego.

Początkowe symptomy choroby są zróżnicowane, często jednak przypominają lekkie infekcje o charakterze nawracającym. Ponadto mogą się pojawić:

  • bóle głowy i kończyn,
  • apatia i zmęczenie,
  • powiększone węzły chłonne,
  • stany podgorączkowe,
  • bladość skóry.

Szacuje się, że w przypadku szybkiego wykrycia, aż 80 proc. białaczek jest wyleczalna.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze