Przeziębienie a sauna
Sauna kojarzy nam się zazwyczaj ze zdrowiem, urodą i lepszym samopoczuciem. Jednak istnieją sytuacje, kiedy może zaszkodzić. Dzieje się tak na przykład, gdy jesteśmy przeziębieni i mamy stan podgorączkowy. Przebywanie w saunie w takim stanie jest bardzo ryzykowne i może zakończyć się zaostrzeniem choroby. Warunki panujące w takim miejscu mogą być też szkodliwe dla osób borykających się ze schorzeniami układu krążenia. Lekarze odradzają również przebywanie w saunie osobom cierpiącym na przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
1. Sauna a przeziębienie
Szkodliwe drobnoustroje zagrażające naszemu organizmowi najlepiej czują się w temperaturze około 34 stopni Celsjusza, więc gdy jesteśmy przemarznięci, warto wziąć gorącą kąpiel. Jednak gdy nie jesteśmy już zmarznięci, korzystanie z sauny nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Gdy jesteśmy zdrowi, przebywanie w saunie działa na nasz organizm wzmacniająco i pobudza układ odpornościowy do bardziej efektywnego działania. Jednak w momencie przeziębienia nasz organizm jest osłabiony. Przebywanie wtedy w miejscu, gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność, tylko go dodatkowo obciąża i odbiera siły potrzebne do walki z chorobą.
Osoby, które mimo przeziębienia jednak znalazły się w saunie, powinny przed jej opuszczeniem odczekać, by ich ciało odzyskało normalną temperaturę. W przeciwnym wypadku prawie na pewno dojdzie do nagłego zaostrzenia dolegliwości.
Zupełnym przeciwwskazaniem do korzystania z sauny jest gorączka. Może to prowadzić do podwyższenia i tak już wysokiej temperatury ciała. Efektami przegrzania organizmu mogą być między innymi: osłabienie, ból głowy, wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, utrata przytomności.
2. Leczenie przeziębienia
Gdy jesteśmy przeziębieni, aby się rozgrzać, należy skorzystać z ciepłej kąpieli. Zaraz potem należy udać się do łóżka. Warto również zrobić sobie ciepłą herbatę z cytryną i miodem. Można również poprosić kogoś o natarcie pleców spirytusem kamforowym – jest to stara i dobra metoda na przeziębienie. Zazwyczaj taka domowa terapia przynosi bardzo dobre efekty. Gdy jednak mimo to objawy się zaostrzają, należy sięgnąć po leki na przeziębienie. Najczęściej są to niesterydowe leki przeciwzapalne, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Musisz to wiedzieć
Gdy dolegliwości nie ustępują lub są bardzo dokuczliwe, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Przy infekcji bakteryjnej istnieje niekiedy potrzeba zastosowania antybiotykoterapii.