Trwa ładowanie...

Przeziębienie a sauna

Avatar placeholder
31.03.2021 16:02
Przeziębienie a sauna
Przeziębienie a sauna

Sauna kojarzy nam się zazwyczaj ze zdrowiem, urodą i lepszym samopoczuciem. Jednak istnieją sytuacje, kiedy może zaszkodzić. Dzieje się tak na przykład, gdy jesteśmy przeziębieni i mamy stan podgorączkowy. Przebywanie w saunie w takim stanie jest bardzo ryzykowne i może zakończyć się zaostrzeniem choroby. Warunki panujące w takim miejscu mogą być też szkodliwe dla osób borykających się ze schorzeniami układu krążenia. Lekarze odradzają również przebywanie w saunie osobom cierpiącym na przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

spis treści

1. Sauna a przeziębienie

Szkodliwe drobnoustroje zagrażające naszemu organizmowi najlepiej czują się w temperaturze około 34 stopni Celsjusza, więc gdy jesteśmy przemarznięci, warto wziąć gorącą kąpiel. Jednak gdy nie jesteśmy już zmarznięci, korzystanie z sauny nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Korzystanie z sauny podczas choroby nie jest najlepszym rozwiązaniem
Korzystanie z sauny podczas choroby nie jest najlepszym rozwiązaniem (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Gdy jesteśmy zdrowi, przebywanie w saunie działa na nasz organizm wzmacniająco i pobudza układ odpornościowy do bardziej efektywnego działania. Jednak w momencie przeziębienia nasz organizm jest osłabiony. Przebywanie wtedy w miejscu, gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność, tylko go dodatkowo obciąża i odbiera siły potrzebne do walki z chorobą.

Osoby, które mimo przeziębienia jednak znalazły się w saunie, powinny przed jej opuszczeniem odczekać, by ich ciało odzyskało normalną temperaturę. W przeciwnym wypadku prawie na pewno dojdzie do nagłego zaostrzenia dolegliwości.

10 najlepszych domowych sposobów na przeziębienie
10 najlepszych domowych sposobów na przeziębienie [12 zdjęć]

Okazuje się, że babcine metody na przeziębienie są całkiem skuteczne. Złagodzenie choroby może być

zobacz galerię

Zupełnym przeciwwskazaniem do korzystania z sauny jest gorączka. Może to prowadzić do podwyższenia i tak już wysokiej temperatury ciała. Efektami przegrzania organizmu mogą być między innymi: osłabienie, ból głowy, wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, utrata przytomności.

2. Leczenie przeziębienia

Gdy jesteśmy przeziębieni, aby się rozgrzać, należy skorzystać z ciepłej kąpieli. Zaraz potem należy udać się do łóżka. Warto również zrobić sobie ciepłą herbatę z cytryną i miodem. Można również poprosić kogoś o natarcie pleców spirytusem kamforowym – jest to stara i dobra metoda na przeziębienie. Zazwyczaj taka domowa terapia przynosi bardzo dobre efekty. Gdy jednak mimo to objawy się zaostrzają, należy sięgnąć po leki na przeziębienie. Najczęściej są to niesterydowe leki przeciwzapalne, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Musisz to wiedzieć

Gdy dolegliwości nie ustępują lub są bardzo dokuczliwe, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Przy infekcji bakteryjnej istnieje niekiedy potrzeba zastosowania antybiotykoterapii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze