Trwa ładowanie...

Przyczyny bezsenności

Avatar placeholder
14.06.2017 00:00
Przyczyny bezsenności
Przyczyny bezsenności

Bezsenność nie ma jednego źródła i może przytrafić się każdemu – osobie starszej, młodej, zdrowej lub chorej. Bezsenność w ciąży to także jeden z możliwych scenariuszy. Warto wówczas znaleźć przyczynę zaburzeń snu, aby pomóc organizmowi na prawidłową regenerację w nocy. Jakie są przyczyny bezsenności?

spis treści

1. Niewygodny materac

Wbrew pozorom dobór odpowiedniego łóżka i materaca ma ogromne znaczenie dla jakości snu. Warto zatem dobrać twardość materaca do własnych potrzeb. Wybór jest bardzo szeroki, ale dobrze jest poświęcić na to więcej uwagi. Istotny jest także strój, w którym śpimy i pościel, pod którą układamy się do snu. Nie powinny być one drażniące lub mieć przykrego zapachu. Takie szczegóły sprawiają, że trudniej nam zasnąć.

Niewygodny materac może być przyczyną bezsenności
Niewygodny materac może być przyczyną bezsenności (123RF)

2. Stres

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

To kolejna przyczyna bezsenności. Ważne jest, aby umieć radzić sobie ze zdenerwowaniem. Niekiedy może w tym pomóc relaksująca kąpiel lub wysiłek fizyczny, który rozładuje negatywne emocje. Na stres pomogą również zioła uspakajające, na przykład melisa, dziurawiec. Jeżeli mimo wszystko nie potrafimy zapanować nad stresem i lękiem, warto skonsultować się z lekarzem.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

3. Gorąca sypialni

Wysoka temperatura w sypialni nie wpływa korzystnie na sen. Dlatego warto zatroszczyć się o to, aby przed pójściem spać wywietrzyć pomieszczenie i nie ogrzewać go zbyt intensywnie w okresie jesienno-zimowym. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić około 18–20C.

4. Bezsenność a dieta

Dieta również ma wpływ na jakość snu. Kolację powinniśmy jeść około 2 godzin przed pójściem spać. Warto wybrać wówczas potrawy lekkostrawne. Pamiętajmy, że zarówno chodzenie spać na czczo, jak i po obfitym i ciężkostrawnym posiłku nie sprzyja prawidłowemu zasypianiu. Nie należy również pić przed snem alkoholu, kawy ani innych napojów zawierających kofeinę.

5. Bezsenność objawem niektórych chorób

Przyczyna bezsenności leży również po stronie niektórych chorób. Najczęściej są to choroby psychiczne lub psychosomatyczne – nerwice, depresje, psychoza. Dolegliwości, które sprawiają ogromny ból, również są przyczyną bezsenności, gdyż w znacznym stopniu utrudniają zasypianie.

Musisz to wiedzieć

6. Bezsenność w ciąży

W ciąży również możemy cierpieć na bezsenność. Może to być jednak spowodowane ułożeniem do snu w zaawansowanej ciąży, bólami kręgosłupa lub intensywnym kopaniem nienarodzonego jeszcze dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze