Trwa ładowanie...

Przyczyny bezsenności u seniora

Avatar placeholder
31.01.2024 20:42
Przyczyny bezsenności u seniora
Przyczyny bezsenności u seniora

Ostatnie badania wykazały, że rytm aktywności neuronów spada wraz z wiekiem. Obserwacja i analiza jądra nadskrzyżowaniowym podwzgórzem, które odpowiada za regulację rytmu okołodobowego, pozwoliła na określenie przyczyn zaburzeń snu, ale nie tylko – naukowcy starają się znaleźć metody poprawy pamięci, metabolizmu u osób starszych i chorych na parkinsona.

spis treści

1. Rytm okołodobowy a starzenie się

Od dłuższego czasu dostrzega się wpływ wieku na zaburzenia rytmu dnia, a zwłaszcza snu. W podeszłym wieku spada jego jakość.

W podeszłym wieku jest nam trudniej zasnąć
W podeszłym wieku jest nam trudniej zasnąć (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Dlaczego? Ponieważ zachodzą liczne zmiany w układzie nerwowym, np. spada amplituda rytmicznych sygnałów, które są wysyłane z już wspominanego jądra nadskrzyżowaniowego podwzgórza, które między innymi są związane z rytmem i cyklem snu.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

Jakie mogą być skutki zaburzeń rytmu dnia? Przede wszystkim pojawiają się kłopoty z koncentracją i połączoną z nią pamięcią, diagnozuje się problemy sercowo- naczyniowe, zachwiany jest metabolizm, a także obniżona jest odporność całego organizmu.

Musisz to wiedzieć

2. Choroba Parkinsona

Według badań zmiany, jakie mogą pojawić się wraz z wiekiem, są podobne do zmian towarzyszących chorobie Parkinsona czy pląsawicy Huntingtona. Chorzy skarżą się na krótki i płytki sen czy całkowity jego brak. W tym przypadku działanie tabletek nasennych jest nieskuteczne. Jednak objawy są o większym natężeniu i pojawiają się wcześniej. Dlatego lekarze uważają, że sposób leczenia w obydwu przypadkach może być analogiczny. Oprócz zastosowania leków farmaceutycznych lekarze zalecają regularny wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, np. spacery, uregulowanie posiłków w ciągu dnia, systematyczny kontakt z jasnym światłem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze