Przyczyny bezsenności u seniora
Ostatnie badania wykazały, że rytm aktywności neuronów spada wraz z wiekiem. Obserwacja i analiza jądra nadskrzyżowaniowym podwzgórzem, które odpowiada za regulację rytmu okołodobowego, pozwoliła na określenie przyczyn zaburzeń snu, ale nie tylko – naukowcy starają się znaleźć metody poprawy pamięci, metabolizmu u osób starszych i chorych na parkinsona.
1. Rytm okołodobowy a starzenie się
Od dłuższego czasu dostrzega się wpływ wieku na zaburzenia rytmu dnia, a zwłaszcza snu. W podeszłym wieku spada jego jakość.
Dlaczego? Ponieważ zachodzą liczne zmiany w układzie nerwowym, np. spada amplituda rytmicznych sygnałów, które są wysyłane z już wspominanego jądra nadskrzyżowaniowego podwzgórza, które między innymi są związane z rytmem i cyklem snu.
Jakie mogą być skutki zaburzeń rytmu dnia? Przede wszystkim pojawiają się kłopoty z koncentracją i połączoną z nią pamięcią, diagnozuje się problemy sercowo- naczyniowe, zachwiany jest metabolizm, a także obniżona jest odporność całego organizmu.
Musisz to wiedzieć
2. Choroba Parkinsona
Według badań zmiany, jakie mogą pojawić się wraz z wiekiem, są podobne do zmian towarzyszących chorobie Parkinsona czy pląsawicy Huntingtona. Chorzy skarżą się na krótki i płytki sen czy całkowity jego brak. W tym przypadku działanie tabletek nasennych jest nieskuteczne. Jednak objawy są o większym natężeniu i pojawiają się wcześniej. Dlatego lekarze uważają, że sposób leczenia w obydwu przypadkach może być analogiczny. Oprócz zastosowania leków farmaceutycznych lekarze zalecają regularny wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, np. spacery, uregulowanie posiłków w ciągu dnia, systematyczny kontakt z jasnym światłem.