Trwa ładowanie...

Jak pokonać bezsenność w ciąży?

Agnieszka Gotówka
03.07.2019 07:43
Jak pokonać bezsenność w ciąży?
Jak pokonać bezsenność w ciąży? (123rf)

Zdecydowana większość kobiet w trzecim trymestrze ciąży cierpi na bezsenność. Wiąże się to zarówno z częstą potrzebą oddawania moczu, jak również rozterkami i zmartwieniami przyszłej mamy.

Wiele kobiet w trzecim trymestrze ciąży cierpi na bezsenność
Wiele kobiet w trzecim trymestrze ciąży cierpi na bezsenność (123RF)

To właśnie wspomniany lęk jest najczęstszą przyczyną bezsenności. Im bliżej rozwiązania, tym więcej myśli kłębi się w głowie ciężarnej. Obawy związane z porodem, troska o dziecko – to wszystko sprawia, że oczekiwany sen może nie przychodzić. To z kolei nawarstwia problemy, bo generuje zmęczenie, rozdrażnienie i problemy z pamięcią i koncentracją.

Problemy w trzecim trymestrze, które mogą skutkować bezsennością, to:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• ból pleców, wywołany znacznym obciążeniem kręgosłupa;

• parcie na pęcherz, za co odpowiada powiększona macica;

• skurcze łydek – ich przyczyny upatruje się w niedoborze wapnia i magnezu;

bóle głowy;

• ciągnięcie w pachwinach.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

1. Sposób na bezsenność

W ciąży nie wolno brać żadnych leków na bezsenność. Uważać również trzeba z ziołami, gdyż niektóre z nich nie są wskazane w tym stanie. Dobry sposób na pokonanie problemu to zdrowy tryb życia i kilka zasad, których przestrzeganie może przynieść efektywny nocny odpoczynek.

Musisz to wiedzieć

Domowym sposobem na bezsenność jest z kolei wypicie kubka ciepłego mleka lub szklanki soku wiśniowego, który – jak dowiodły badania – podnosi w organizmie poziom melatoniny. Istotne jest również dbanie o siebie. Należy kłaść się spać co najmniej 2-3 godziny po ostatnim posiłku. Kolacja powinna być lekkostrawna, bogata w białko i węglowodany. Należy ponadto pamiętać o wietrzeniu sypialni.

Odpowiedni sen to gwarancja efektywnej pracy, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.