Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia nerwu wzrokowego
Chorób oczu jest wiele, a kilka z nich może prowadzić do ślepoty. Tylko specjalista może dokładnie zdiagnozować odczuwalne objawy zmian w widzeniu. W przypadku zapalenia nerwu wzrokowego człowiek zauważa u siebie trudności w widzeniu barw. Następuje też zaburzona ostrość wzroku, a także percepcja światła. Szybka diagnoza może uratować przed całkowitą lub częściową utratą wzroku.
1. Co powoduje zapalenie nerwu wzrokowego?
Choroba oczu w postaci zapalenia nerwu wzrokowego może wystąpić w wielu sytuacjach. Osoby z chorobami neurologicznymi (stwardnienie rozsiane), reumatologicznymi, przewlekłymi (cukrzyca), z różnymi schorzeniami i infekcjami (także zakaźnymi) oraz takie, które często mają kontakt ze związkami chemicznymi, są narażone na jedną z dwóch postaci zapalenia nerwu wzrokowego – wewnątrzgałkową lub pozagałkową. Tylko specjalista – lekarz okulista, neurolog – może po długich i bardzo precyzyjnych badaniach postawić ostateczną diagnozę.
Choroba ta polega głównie na uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Rodzaj zaburzenia może przybierać różnoraką formę, od częściowego lub całkowitego zaniku nerwu po ograniczoną ostrość widzenia, a nawet do stałej ślepoty. Przebieg choroby jest nagły i szybki, dlatego też niezbędne jest podjęcie gwałtownych kroków leczenia.
2. Typowe objawy zapalenia nerwu wzrokowego
Pierwszymi objawami, których nie wolno bagatelizować, są:
• mroczki przed oczami,
• nagła zmiana ostrości wzroku,
• ból podczas ruchu oczami.
Istnieją również bardzo charakterystyczne objawy, których pojawienie się może wskazywać na dość zaawansowaną postać zapalenia nerwu wzrokowego. Trzeba tutaj wymienić charakterystyczne niewłaściwe postrzeganie barw, charakteryzujące się widzeniem wyblakłych kolorów, po całkowity brak rozróżniania barw. Dodatkowo również mogą wystąpić objawy wadliwego postrzeganie światła – od obniżonej percepcji, po brak reakcji na światło. Co istotne, w trakcie zapalenia nerwu wzrokowego chory odczuwa ból przy każdorazowym ucisku na gałkę oczną i jej poruszaniu. Bez odpowiedniej i specjalistycznej diagnozy chory może stracić wzrok nieodwracalnie.
3. Sposoby leczenia zapalenia nerwu wzrokowego
Dokładna diagnoza stwierdzająca lub wykluczająca zapalenie nerwu wzrokowego to poddanie się badaniu ogólnemu okulistycznemu z doprecyzowanym sprawdzeniem dna oka i pola widzenia. Dodatkowo zaleca się poddanie się badaniu elektrofizjologicznemu oraz rezonansowi magnetycznemu.
Musisz to wiedzieć
Odpowiednio postawiona przez specjalistę diagnoza umożliwi dobór prawidłowego leczenia. Bywa, iż często stosuje się leki sterydowe. W nieodwracalnych sytuacjach wszelkie formy leczenia stają się nieskuteczne.