Trwa ładowanie...

Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia nerwu wzrokowego

Avatar placeholder
20.06.2017 19:08
Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia nerwu wzrokowego
Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia nerwu wzrokowego

Chorób oczu jest wiele, a kilka z nich może prowadzić do ślepoty. Tylko specjalista może dokładnie zdiagnozować odczuwalne objawy zmian w widzeniu. W przypadku zapalenia nerwu wzrokowego człowiek zauważa u siebie trudności w widzeniu barw. Następuje też zaburzona ostrość wzroku, a także percepcja światła. Szybka diagnoza może uratować przed całkowitą lub częściową utratą wzroku.

spis treści

1. Co powoduje zapalenie nerwu wzrokowego?

Choroba oczu w postaci zapalenia nerwu wzrokowego może wystąpić w wielu sytuacjach. Osoby z chorobami neurologicznymi (stwardnienie rozsiane), reumatologicznymi, przewlekłymi (cukrzyca), z różnymi schorzeniami i infekcjami (także zakaźnymi) oraz takie, które często mają kontakt ze związkami chemicznymi, są narażone na jedną z dwóch postaci zapalenia nerwu wzrokowego – wewnątrzgałkową lub pozagałkową. Tylko specjalista – lekarz okulista, neurolog – może po długich i bardzo precyzyjnych badaniach postawić ostateczną diagnozę.

Zapalenie nerwu wzrokowego może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych
Zapalenie nerwu wzrokowego może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Choroba ta polega głównie na uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Rodzaj zaburzenia może przybierać różnoraką formę, od częściowego lub całkowitego zaniku nerwu po ograniczoną ostrość widzenia, a nawet do stałej ślepoty. Przebieg choroby jest nagły i szybki, dlatego też niezbędne jest podjęcie gwałtownych kroków leczenia.

2. Typowe objawy zapalenia nerwu wzrokowego

Pierwszymi objawami, których nie wolno bagatelizować, są:

mroczki przed oczami,

• nagła zmiana ostrości wzroku,

• ból podczas ruchu oczami.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Istnieją również bardzo charakterystyczne objawy, których pojawienie się może wskazywać na dość zaawansowaną postać zapalenia nerwu wzrokowego. Trzeba tutaj wymienić charakterystyczne niewłaściwe postrzeganie barw, charakteryzujące się widzeniem wyblakłych kolorów, po całkowity brak rozróżniania barw. Dodatkowo również mogą wystąpić objawy wadliwego postrzeganie światła – od obniżonej percepcji, po brak reakcji na światło. Co istotne, w trakcie zapalenia nerwu wzrokowego chory odczuwa ból przy każdorazowym ucisku na gałkę oczną i jej poruszaniu. Bez odpowiedniej i specjalistycznej diagnozy chory może stracić wzrok nieodwracalnie.

3. Sposoby leczenia zapalenia nerwu wzrokowego

Dokładna diagnoza stwierdzająca lub wykluczająca zapalenie nerwu wzrokowego to poddanie się badaniu ogólnemu okulistycznemu z doprecyzowanym sprawdzeniem dna oka i pola widzenia. Dodatkowo zaleca się poddanie się badaniu elektrofizjologicznemu oraz rezonansowi magnetycznemu.

Musisz to wiedzieć

Odpowiednio postawiona przez specjalistę diagnoza umożliwi dobór prawidłowego leczenia. Bywa, iż często stosuje się leki sterydowe. W nieodwracalnych sytuacjach wszelkie formy leczenia stają się nieskuteczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.