Trwa ładowanie...

Ratowniczka pokazała pręgę na nodze dziecka. "Post uratował życie naszej córce"

Avatar placeholder
22.04.2023 15:29
Ratowniczki ostrzegają - "to czerwona flaga"
Ratowniczki ostrzegają - "to czerwona flaga" (Getty Images/Instagram)

Ratowniczka medyczna prowadząca na Instagramie konto o charakterze edukacyjnym udzieliła rodzicom ważnej lekcji. Pokazała zdjęcie, na którym widać pozornie błahy, czerwony ślad na nodze dziecka. Internauci nie kryją swojej wdzięczności. "Poprzedni post prawdopodobnie uratował życie naszym córkom zaledwie kilka tygodni temu!" - pisze jedna z mam.

spis treści

1. Wdzięczne mamy. Post uratował życie

Ratowniczki medyczne tworzące stronę @tinyheartseducation przypomniały o istnieniu choroby, jaką jest zapalenie naczyń chłonnych po tym, jak otrzymali podziękowanie od jednej z użytkowniczek.

"Wiele osób mówiło mi, że wszystko jest w porządku, ale widziałam to w waszym poście i wiedziałam, że coś jest nie tak. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję" - pisze wdzięczna mama.

Czerwona pręga może wskazywać na zapalenie naczyń chłonnych
Czerwona pręga może wskazywać na zapalenie naczyń chłonnych (Instagram)

Okazało się, że kobieta obserwuje profil, na którym opisywane było zapalenie naczyń chłonnych. Dzięki wiedzy, jaką nabyła, mogła rozpoznać ten objaw u własnego dziecka i szybko zareagować, zabierając maluszka do lekarza.

Ekspertki dają rodzicom również pewną wskazówkę. Można śledzić rozprzestrzenianie się zaczerwienienia poprzez narysowanie obwódki. Dzięki temu będzie można w łatwy sposób stwierdzić, czy zmiana się powiększa.

"Poprzedni post na ten temat prawdopodobnie uratował życie naszej córce zaledwie kilka tygodni temu! Miała dość niewyróżniającą się ranę na czubku stopy, która zaogniała się przez okres 24 godzin. Zaznaczyliśmy ten obszar, a potem zauważyliśmy czerwone smugi biegnące w górę jej nogi w kierunku pachwiny, co nastąpiło dość szybko. Wiedziałem, że coś jest nie w porządku. Zabraliśmy ją na pogotowie, gdzie zdiagnozowali zapalenie naczyń chłonnych i zapalenie tkanki łącznej. Przebywała w szpitalu przez okres pięciu dni na dożylnych antybiotykach" - informują rodzice.

2. Zapalenie naczyń chłonnych

Zapalenie naczyń chłonnych to stan zapalny powierzchownych naczyń chłonnych wywołany przez infekcję bakteryjną. Czasem jednak takie objawy dają również infekcje wirusowe czy grzybicze, a także ukąszenia pająków lub owadów.

Czerwona zmiana skórna zaczyna się w zainfekowanym obszarze, a następnie wędruje w kierunku pachwiny lub pachy. Taki objaw powinien być koniecznie skonsultowany z lekarzem, ponieważ jest to znak, że infekcja się pogarsza. Wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia, jakim najczęściej jest antybiotykoterapia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest sepsa?"

Jeśli leczenie podjęte jest szybko, to choroba może mieć łagodny przebieg. Niepodjęcie leczenia może natomiast skutkować wystąpieniem powikłań, które mogą doprowadzić nawet do posocznicy (sepsy).

Pręga na nodze
Pręga na nodze (Instagram)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze