Trwa ładowanie...

Relacja pacjent–lekarz w przypadku depresji

Relacja pacjent–lekarz w przypadku depresji
Relacja pacjent–lekarz w przypadku depresji

W leczeniu depresji istotne znaczenie ma relacja pomiędzy lekarzem a pacjentem. Terapia wymaga stosowania leków przeciwdepresyjnych, które mogą okazać się nieskuteczne w przypadku danej osoby, co wywołuje zniechęcenie i powoduje przerwanie leczenia. Rolą lekarza jest uświadomienie pacjentowi przebiegu terapii depresji i przygotowanie na ewentualne zmiany w procesie leczenia.

spis treści
Relacja pacjenta z lekarzem jest w leczeniu nerwicy bardzo ważna
Relacja pacjenta z lekarzem jest w leczeniu nerwicy bardzo ważna

1. Depresja – co to jest?

Depresja to stan psychiczny i fizyczny, który stwierdza się u około 1,5 miliona Polaków (na świecie schorzenie to diagnozuje się u ponad 120 milionów osób). Depresja należy do grupy najpoważniejszych problemów zdrowotnych w skali całego globu (w tym rankingu zajmuje 4. miejsce). Stany depresyjne wymagają skoordynowanego leczenia farmakologicznego we współpracy z psychologiem, gdyż ich najpoważniejszą konsekwencją są próby samobójcze.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

To musisz wiedzieć:

2. Objawy depresji

Depresja (w odróżnieniu od zwyczajnego smutku) jest stanem długotrwałym. Powoduje sparaliżowanie normalnego funkcjonowania człowieka. Co to oznacza? Osoby ze stwierdzoną depresją nie mogą uczyć się i pracować, nie wypełniają codziennych obowiązków domowych. Co więcej, stają się wyizolowane społecznie. Symptomem depresji jest przygnębienie i smutek. Chory jest zmęczony, pozbawiony energii i motywacji do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Przyszłość widzi w czarnych barwach i jest pesymistycznie nastawionych do wszystkich i wszystkiego, co go otacza. Zatem: jak wyleczyć depresję?

Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się

zobacz galerię

3. Relacja lekarz–pacjent z depresją

W leczeniu depresji stosuje się leki przeciwdepresyjne, które powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Aby zadziałały i można było zaobserwować efekty terapii, potrzebny jest czas. Wówczas niezbędna jest właściwa relacja między lekarzem a pacjentem. Jej podstawą powinien być szacunek, zrozumienie i zaufanie. Istotna jest właściwa komunikacja pomiędzy lekarzem a chorym cierpiącym na depresję, która umożliwia prawidłowy dobór leków i kontrolowanie przebiegu choroby. Bywa, że lek na depresję w przypadku danego pacjenta okazuje się nieskuteczny i konieczna jest jego zmiana. Pacjent, zawiedziony i zniechęcony brakiem rezultatów, może przerwać terapię, dlatego uprzednio lekarz powinien uświadomić mu specyfikę terapii depresji i przygotować na taką ewentualność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze