Trwa ładowanie...

Relacja pacjent–lekarz w przypadku depresji

Relacja pacjent–lekarz w przypadku depresji
Relacja pacjent–lekarz w przypadku depresji

W leczeniu depresji istotne znaczenie ma relacja pomiędzy lekarzem a pacjentem. Terapia wymaga stosowania leków przeciwdepresyjnych, które mogą okazać się nieskuteczne w przypadku danej osoby, co wywołuje zniechęcenie i powoduje przerwanie leczenia. Rolą lekarza jest uświadomienie pacjentowi przebiegu terapii depresji i przygotowanie na ewentualne zmiany w procesie leczenia.

spis treści
Relacja pacjenta z lekarzem jest w leczeniu nerwicy bardzo ważna
Relacja pacjenta z lekarzem jest w leczeniu nerwicy bardzo ważna

1. Depresja – co to jest?

Depresja to stan psychiczny i fizyczny, który stwierdza się u około 1,5 miliona Polaków (na świecie schorzenie to diagnozuje się u ponad 120 milionów osób). Depresja należy do grupy najpoważniejszych problemów zdrowotnych w skali całego globu (w tym rankingu zajmuje 4. miejsce). Stany depresyjne wymagają skoordynowanego leczenia farmakologicznego we współpracy z psychologiem, gdyż ich najpoważniejszą konsekwencją są próby samobójcze.

To musisz wiedzieć:

2. Objawy depresji

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Depresja (w odróżnieniu od zwyczajnego smutku) jest stanem długotrwałym. Powoduje sparaliżowanie normalnego funkcjonowania człowieka. Co to oznacza? Osoby ze stwierdzoną depresją nie mogą uczyć się i pracować, nie wypełniają codziennych obowiązków domowych. Co więcej, stają się wyizolowane społecznie. Symptomem depresji jest przygnębienie i smutek. Chory jest zmęczony, pozbawiony energii i motywacji do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Przyszłość widzi w czarnych barwach i jest pesymistycznie nastawionych do wszystkich i wszystkiego, co go otacza. Zatem: jak wyleczyć depresję?

3. Relacja lekarz–pacjent z depresją

W leczeniu depresji stosuje się leki przeciwdepresyjne, które powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Aby zadziałały i można było zaobserwować efekty terapii, potrzebny jest czas. Wówczas niezbędna jest właściwa relacja między lekarzem a pacjentem. Jej podstawą powinien być szacunek, zrozumienie i zaufanie. Istotna jest właściwa komunikacja pomiędzy lekarzem a chorym cierpiącym na depresję, która umożliwia prawidłowy dobór leków i kontrolowanie przebiegu choroby. Bywa, że lek na depresję w przypadku danego pacjenta okazuje się nieskuteczny i konieczna jest jego zmiana. Pacjent, zawiedziony i zniechęcony brakiem rezultatów, może przerwać terapię, dlatego uprzednio lekarz powinien uświadomić mu specyfikę terapii depresji i przygotować na taką ewentualność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze