Rodzaje kataru a choroby
Nieprawdą jest, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony - siedem dni. Każdorazowo jest on sygnałem, że w organizmie malucha dzieje się coś niedobrego i należy reagować natychmiast.
Warto wiedzieć, z jakim rodzajem kataru (czyli zapaleniem śluzówki nosa) mamy do czynienia, aby móc podjąć odpowiednie działania i... jak najszybciej się go pozbyć. Istnieją trzy czynniki wywołujące katar: są to wirusy, bakterie oraz alergeny. Oto charakterystyka każdego z nich.
1. Katar wirusowy
Stan zapalny śluzówki nosa najczęściej powodują wirusy z grupy rhinowirusów. Bardzo łatwo się zarazić, wystarczy bowiem kontakt z zakatarzoną osobą (np. przebywanie z nią w jednym pomieszczeniu). Wirusy przemieszczają się drogą powietrzno-kropelkową.
Objawy: Na początku wydzielina z noska jest wodnista, w późniejszym czasie zaś śluzowa (biała lub biało-żółta), czasami ciężko odróżnić ją od ropnej. W związku z obrzękiem śluzówki dziecko ma problemy z oddychaniem. Maluszek może budzić się w nocy, stracić apetyt i marudzić. Nosek jest zaczerwieniony. Może wystąpić wysoka temperatura (nawet 40 st. C), a początkowo niewinny katar przeobrazić się w zapalenie spojówek, gardła lub ucha.
Jak pozbyć się kataru: Bardzo ważne jest staranne oczyszczanie małego noska - szczególnie przed snem oraz karmieniem. Jak? Zakraplać wodę morską. Pomocne będą również aspirator do nosa oraz gruszka. Pamiętaj, aby zadbać o jakość powietrza, którym oddycha malec. Jak najczęściej wietrz mieszkanie oraz utrzymuj odpowiedni poziom nawilżenia - przy użyciu nawilżacza lub kładąc mokre, czyste ręczniki na kaloryferze.
W przypadku braku skuteczności domowych sposobów możesz używać specjalnych kropelek obkurczających śluzówkę nosa, jednak nie dłużej niż trzy dni (dłuższe stosowanie grozi poważanymi powikłaniami).
Kiedy do lekarza: Jeżeli dziecko jest w wieku niemowlęcym, wizyta jest konieczna bez względu na rodzaj wydzieliny. W przypadku starszych dzieci, należy udać się do specjalisty, jeśli katar zmieni się na ropny lub towarzyszy mu wysoka gorączka.
2. Katar bakteryjny
Objawy: Ten rodzaj kataru zwany jest również ropnym. Wydzielina jest wówczas biało-żółta lub zielonkawa, dziecko nie może oddychać przez nos, jest niespokojne, nie chce jeść i może mieć gorączkę.
Kiedy do lekarza: Bez względu na wiek dziecka, do pediatry należy udać się jak najszybciej. Istnieje wiele chorób, przy których występuje katar ropny i tylko lekarz jest w stanie zdiagnozować, co dolega naszemu szkrabowi. Niestety, u bardzo małych dzieci mogą wystąpić poważne powikłania. Często leczenie opiera się na antybiotykach.
3. Katar alergiczny
Objawy: Katar jest bardzo wodnisty, kolokwialnie ujmując - "leje się" z noska. Zazwyczaj towarzyszy mu również zapalenie spojówek, oczy mogą mocno łzawić i być przekrwione, a powieki napuchnąć. Dziecko często kicha, a nos obrzęka w środku. Zimą maluszka może dopaść "katar całoroczny" (sienny pojawia się w okresie pylenia roślin), który jest związany z uczuleniem na kurz, pierze, czy też sierść. Nos i oczy mogą uporczywie swędzieć.
Jak pozbyć się kataru: Jeżeli podejrzewasz u dziecka uczulenie, koniecznie udaj się do alergologa. Przeanalizuj, z jakimi alergenami maluch miał w ostatnim czasie do czynienia. Należy działać jak najszybciej, czasami zdarza się, że alergia objawiająca się w ten sposób jest pierwszym krokiem tzw. marszu alergicznego, następnym może być astma.
Kiedy do lekarza: nie zwlekaj, udaj się do pediatry, a gdy ten zdecyduje, że to konieczne, do alergologa.
4. Katar przewlekły
Objawy: Dziecko ma wiecznie zatkany nos, a wydzielina jest biało-żółta. Przyczyną mogą być: wrodzony defekt w obrębie ujść zatok, skrzywiona przegroda nosa, przerośnięty trzeci migdałek lub alergiczny nieżyt nosa.
Kiedy do lekarza: gdy katar i zatkany nos utrzymują się dłuższy czas warto udać się do specjalisty, czasem wystarczają odpowiednie leki, a czasami jedyną metodą na pozbycie się kataru przewlekłego jest niestety operacja.