Trwa ładowanie...

Powszechny błąd przy zmianie pościeli. Eksperci ostrzegają przed konsekwencjami

Avatar placeholder
05.05.2024 12:14
Rzadko zmieniasz pościel dziecka? Zobacz, co mu grozi
Rzadko zmieniasz pościel dziecka? Zobacz, co mu grozi (Getty Images)

Regularna zmiana pościeli to nie tylko komfortowy sen, ale także ważny element higieny. Specjaliści alarmują, że jeśli robimy to zbyt rzadko, to narażamy siebie oraz innych domowników na przykre konsekwencje. Sprawdź, co grozi maluchom, u których poszewki nie są zmieniane odpowiednio często.

spis treści

1. Zmiana pościeli

Systematyczne zmienianie pościeli powinno wejść w nawyk, tak samo, jak pranie brudnych ubrań. Na prześcieradle oraz poszewkach osadza się bowiem martwy naskórek, różne zanieczyszczenia, a także sierść zwierząt domowych. Ponadto pościel wraz z upływem czasu traci swoją świeżość, a spanie w niej przestaje być komfortowe.

Nic więc dziwnego, że o wiele lepiej odpoczywa się nam w świeżo upranej pościeli. Taka praktyka pozwala zarówno poprawić jakość snu, jak i zmniejszyć ryzyko ewentualnych konsekwencji zdrowotnych.

W przypadku dzieci częstotliwość zmieniania pościeli powinna być jeszcze większa. Maluchy miewają drzemki w ciągu dnia, a czasem zdarza się także, że spożywają w łóżku przekąski bądź piją mleko.

2. Konsekwencje spania w nieświeżej pościeli

Zobacz film: "Niemowlę prawie umarło przez pocałunek"

Wspominaliśmy już o tym, że na używanej pościeli znajdują się zanieczyszczenia. Te zaś powodują namnażanie bakterii, grzybów i roztoczy. Jeśli więc nie będziemy zmieniać pościeli odpowiednio często, to trzeba się liczyć z przykrymi konsekwencjami.

Wśród nich wyróżnić można: wysypkę, egzemę, reakcje alergiczne (które mogą doprowadzić nawet do astmy), podrażnienia skóry, rozwój trądziku, problemy z zasypianiem oraz obniżoną jakość snu.

Jeśli więc twoje dziecko ma kolejną nieprzespaną noc lub kręci się w łóżku i co chwilę wybudza, to znak, że może warto zmienić pościel na świeżą.

3. Co ile zmieniać pościel?

To, jak często powinniśmy zmieniać poszewki oraz prześcieradło zależne jest od kilku czynników. Ważny jest nie tylko stan zdrowia czy obecność zwierząt domowych, ale również pora roku czy temperatura w sypialni.

Zdaniem mikrobiologów optymalny czas użytkowania świeżej pościeli to tydzień lub dwa tygodnie. Po tym czasie trzeba wyprać poszewki. Jeśli w miesiącach letnich regularnie wietrzymy pościel, to jej zmiana może odbywać się rzadziej. Warto jednak pamiętać, że gorące letnie noce sprzyjają nadmiernej potliwości.

W okresie jesienno-zimowym pościel można zmieniać nawet częściej. To czas, gdy rzadziej wietrzymy pościel, a długie jesienne i zimowe wieczory spędzamy pod ciepłą kołdrą. Maluchy lubią natomiast poranne zabawy w łóżku czy wspólne czytanie książek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze