Trwa ładowanie...

Sanepid wydał ostrzeżenie. Kąpiel grozi nie tylko mandatem

 Marta Słupska
12.07.2023 09:15
GIS ostrzega przed wodą w miejskich fontannach. Wylicza schorzenia, które powoduje
GIS ostrzega przed wodą w miejskich fontannach. Wylicza schorzenia, które powoduje (East News)

Zatrucia pokarmowe, grzybice, zapalenie spojówek, reakcje alergiczne - to tylko początek długiej listy problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić u dziecka po kąpieli w fontannie. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, dlaczego nie wolno do nich wchodzić.

spis treści

1. Woda i opary z miejskiej fontanny

Gorące lato w mieście zachęca do tego, by się szybko ochłodzić. Niektórym nie wystarcza jednak przebywanie w cieniu i sączenie chłodnych napojów - szczególnie dzieciom, które szukają źródeł wody nawet w miejscach, gdzie kąpiel nie jest legalna. Na przykład w fontannach, do których nie wolno wchodzić nie tylko ze względu na groźbę mandatu.

Pod koniec czerwca WP Parenting informowało o komunikacie poznańskiej straży miejskiej, który pojawił się na Facebooku. Mundurowi przypominali w nim, że fontanny stanowią jedynie element miejskiej architektury, a za wchodzenie do nich grozi mandat wysokości 500 zł.

To jednak nie jedyny powód, który powinien powstrzymać rodziców małych dzieci przed kąpielami w fontannach. Drugi aspekt dotyczy zdrowia: woda, która w nich płynie, jest bowiem daleka od czystej. Przypomina o tym Główny Inspektorat Sanitarny.

Zobacz film: "Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia"

"Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym. Nie jest badana. Nie nadaje się do kąpieli ani picia. Mogą znajdować się w niej m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli czy bakterie kałowe" - przestrzega GIS.

Wymienione drobnoustroje to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o wątpliwej jakości "bogactwo” fontannowych wód. Możemy w nich również znaleźć bakterię E. coli, paciorkowce oraz liczne pasożyty. Kąpiący się w fontannie maluch może więc dostać nie tylko reakcji uczuleniowej, ale też nabawić się rozmaitych chorób z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, gardła i płuc włącznie.

Dziecko w fontannie jest ponadto narażone na grzybicę stóp, zatrucia pokarmowe, stany zapalne dróg moczowych i pęcherza, zapalenie spojówek czy schorzenia dróg oddechowych. Groźny jest nie tylko kontakt delikatniej skóry dziecka z zanieczyszczoną wodą, ale też jej połykanie, a nawet wdychanie mgiełki, która wydobywa się z wodotrysków.

"Często jest tak, że nawet samo siedzenie przy fontannie w takie upalne dni może się okazać niebezpieczne dla mniej odpornych organizmów, bowiem wraz z pęcherzykami powietrza, w tej 'mgiełce', która wydobywa się z wodotrysków, mogą unosić pałeczki bakterii z rodzaju Legionella. One dostają się do organizmu podczas oddychania i mogą wywołać niebezpieczną chorobę zakaźną, legionelozę" - mówiła w rozmowie z WP Parenting Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Co więc robić? Przede wszystkim omijać wodę płynącą w fontannie szerokim łukiem. Jeśli zaś mamy ochotę wraz z dzieckiem na kąpiel, najlepiej skorzystać z kurtyn wodnych, pluskowisk, miejskich basenów lub wyznaczonych kąpielisk. Pełna lista takich miejsc znajduje się na stronach Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze