Trwa ładowanie...

Skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu

Avatar placeholder
22.05.2017 15:15
Skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu
Skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu

Na nietrzymanie moczu (NTM), czyli inkontynencję, cierpi co ósma młoda kobieta oraz co druga po menopauzie. Niestety, większość z nich ukrywa ten problem, nie podejmując nawet prób leczenia. Jest to dużym błędem, ponieważ nietrzymanie moczu jest chorobą, a odwlekanie leczenia prowadzi do nasilenia dolegliwości i zmniejsza skuteczność terapii.

Z problemem inkontynencji borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jednak chorych kobiet jest dwa razy więcej niż mężczyzn. Najczęściej spotykane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu w momencie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Ma to miejsce na przykład podczas niewielkiego nawet wysiłku, kichania lub kaszlu. Niestety, wiele kobiet z powodu wstydu nie rozpoczyna leczenia, co skutkuje z czasem nasileniem objawów i mniejszą szansą na całkowite wyleczenie. Najlepiej zgłosić się do specjalisty w początkowej fazie choroby, gdyż pozwala to na zastosowanie najbardziej łagodnych form leczenia.

spis treści

1. Rozpoczęcie leczenia

Należy sobie zdawać sprawę, że nietrzymanie moczu jest chorobą, która zazwyczaj sama nie mija. Co więcej, nieleczona cały czas się rozwija, a mimowolne wycieki moczu są coraz bardziej intensywne. Najbardziej narażone na wystąpienie inkontynencji są kobiety w okresie przekwitania. W tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do dużych zaburzeń hormonalnych, które są główną przyczyną nietrzymania moczu.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Nietrzymanie moczu samo się nie wyleczy
Nietrzymanie moczu samo się nie wyleczy (123RF)

Jednak problem z popuszczaniem moczu dotyka również młodych kobiet. W ich przypadku przyczyną problemu jest poród, zakażenie pęcherza moczowego, stan zapalny pochwy lub intensywna praca fizyczna. Aby ustalić dokładną przyczynę inkontynencji i jej rodzaj, lekarz specjalista musi przeprowadzić wywiad oraz zlecić szereg badań diagnostycznych. Dopiero posiadając wszystkie potrzebne informacje, lekarz może postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

2. Rodzaje terapii nietrzymania moczu

Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie prawie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Jednak wymaga ono od pacjentek dużo wytrwałości. W przypadku łagodnej formy inkontynencji lekarze zazwyczaj w pierwszej kolejności zalecają ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni Kegla, które również są odpowiedzialne za kontrolowanie oddawania moczu. Są to proste ćwiczenia, które jednak trzeba bardzo długo i konsekwentnie powtarzać.

Musisz to wiedzieć

Inną metodą leczenia nietrzymania moczu jest elektrostymulacja pęcherza moczowego. Jest ona stosowana zarówno w przypadku łagodnej, jak i umiarkowanej formy inkontynencji. Ten rodzaj terapii polega na stymulowaniu za pomocą prądu mięśni dna miednicy pracy. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Na przykład w przypadku kobiet po menopauzie zalecane jest zastosowanie terapii hormonalnej.
Gdy inne formy leczenia nie przynoszą efektów, konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Wybór odpowiedniej metody zależy od lekarza prowadzącego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze