Trwa ładowanie...

Pracownicy będą prześwietlani. Zmiany weszły w życie 15 sierpnia

Avatar placeholder
22.08.2024 15:14
Pracownicy będą prześwietlani. W przychodniach i poradniach spore zmiany
Pracownicy będą prześwietlani. W przychodniach i poradniach spore zmiany (Getty Images)

15 sierpnia weszła w życie nowa ustawa dotycząca ochrony małoletnich, która nakłada dodatkowe obowiązki na pracodawców prowadzących m.in. działalność leczniczą i opiekuńczą, w tym rehabilitacyjną, sportową, artystyczną czy religijną. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.

spis treści

1. Nowe zasady

Pracodawcy mają sprawdzać 20-letnią historię kandydatów ubiegających się o pracę w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz uzyskiwać zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Wszystko to, by ochronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo.

- Ustawa wytycza ramy tych standardów, nie narzuca jednak ścisłych wymogów co do ich treści. Jest ogólna właśnie po to, by wskazane instytucje poświęciły uwagę sprawom bezpieczeństwa dzieci w swojej placówce i przygotowały zasady postępowania w odniesieniu do dzieci, które najlepiej sprawdzą się przy profilu działalności danej placówki - przekazała PAP Renata Szredzińska, szefowa fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Zobacz film: "Przemoc w rodzinie - poruszająca historia tragicznego dzieciństwa"

NFZ przypominał, że każdy podmiot leczniczy (taki jak szpitale, przychodnie, zakłady opiekuńczo-lecznicze), w którym mogą przebywać osoby niepełnoletnie, ma obowiązek wdrożenia standardów ochrony małoletnich do 15 sierpnia 2024 roku. Ich wdrożenie będą sprawdzać m.in. instytucje samorządowe i Państwowa Inspekcja Pracy.

Standardy mają być ponadto umieszczone w widocznych miejscach w ich siedzibach oraz na ich stronach internetowych.

2. Kary za naruszenia

Jeśli dojdzie do naruszeń, pracownicy NFZ mają obowiązek niezwłocznie powiadomić odpowiednie organy. Odpowiednie wytyczne w tej sprawie opracowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Karą za uchylenie się od obowiązku jest nagana lub grzywna 250 zł, a w przypadku ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku grzywna rośnie do 1000 zł.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę każdego roku w Polsce stwierdza się prawie cztery tysiące przestępstw fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi według definicji z art. 207 Kodeksu karnego. 41 proc. dzieci przyznaje, że doświadczyło przemocy ze strony swoich bliskich, najczęściej ojca lub matki.

Według szacunków rokrocznie około 30 dzieci umiera w wyniku przemocy ze strony dorosłych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze