Trwa ładowanie...

Stosowanie antybiotyku u niemowląt

Avatar placeholder
15.05.2017 13:33
Stosowanie antybiotyku u niemowląt
Stosowanie antybiotyku u niemowląt

Stosowanie antybiotyku w procesie leczenia to czasem jedyne rozwiązanie na to, by wygrać z chorobą. Także w przypadku niemowlaków czasem konieczne jest jego zastosowanie. Trzeba pamiętać o tym, że przy stosowaniu antybiotyku mogą pojawić się skutki uboczne. Dlatego warto wiedzieć, jak podawać antybiotyk, aby działał skutecznie, a szansa wystąpienia działań niepożądanych była minimalna. Warto znać odpowiednie sposoby opieki nad dzieckiem w czasie antybiotykoterapii. Taki zbiór zasad i działań, które warto podjąć, aby antybiotyki były jak najbardziej skuteczne i bezpieczne dla dziecka, to antybiotykoterapia praktyczna.

spis treści

1. Nie bać się antybiotyków

Zarówno nadmierne zażywanie antybiotyków, jak i całkowita z nich rezygnacja nie jest dobrym posunięciem. Antybiotyki są naprawdę bardzo pomocne. Odpowiadają za zabijanie bakterii, a także sprawiają, że bakterie się nie rozwijają oraz że ogniska infekcji są niszczone i infekcja się nie rozwija. Jeśli lekarz przepisze antybiotyki dla niemowlaka, oznacza to, że są one niezbędne. Można przyjąć, że każde dziecko będzie miało do czynienia z antybiotykami. Można bowiem założyć, że będą one potrzebne przy niektórych chorobach, które dziecko będzie z pewnością przechodziło. Nie wszystkie antybiotyki są przeznaczone do stosowania u niemowląt i dzieci starszych, gdyż mogą nieść za sobą wiele skutków ubocznych. O tym jednak wie lekarz i niektórych antybiotyków nie przepisze dziecku. Za to antybiotyki z grupy penicylin mogą być stosowane podczas leczenia schorzeń u dzieci. Nie należy na własną rękę podawać żadnych antybiotyków niemowlęciu, konieczna jest konsultacja lekarska.

Niemowlakom można podawać antybiotyki
Niemowlakom można podawać antybiotyki (123RF)

2. Należy zadbać o osłonę flory bakteryjnej

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Nie wszystkie antybiotyki niszczą florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Jednak są takie, których działanie opiera się na niszczeniu wszystkich bakterii. Zarówno tych szkodliwych, jak i tych pożytecznych dla organizmu. Dlatego, stosując antybiotyki, należy zadbać o odpowiednią osłonę flory bakteryjnej. Bez odpowiedniej ochrony dzieci narażone są na bóle brzucha, grzybice, biegunki. Jak dowodzą badania, podczas kuracji antybiotykami nawet czterdzieści procent dzieci cierpi na powikłania jelitowe. Antybiotykoterapia praktyczna pokazuje, że aby do tego nie dopuścić, należy od początku kuracji zadbać o odpowiednią osłonę dobrych bakterii. W tym celu należy podawać dziecku preparaty probiotyczne, które zawierają żywe kultury dobrych bakterii. Dobre bakterie w nich zawarte odpowiadają za odbudowywanie zniszczonej flory bakteryjnej i zapobiegają powikłaniom jelitowym.

Nawet w przypadku niemowląt, które są karmione butelką, można podawać odpowiedni pokarm wzbogacony o probiotyki. Przeprowadzono badania, które dowiodły, że podawanie niemowlęciu probiotyków zmniejsza o 50 proc. ryzyko, że pojawi się biegunka spowodowana antybiotykami. Trzeba pamiętać, aby stosować odpowiednie probiotyki. Nie wszystkie szczepy bakterii probiotycznych są tak samo skuteczne. Dlatego najlepiej wybierać te bakterie probiotyczne, które są najskuteczniejsze. W wyniku przeprowadzonych badań określono, że najskuteczniejszymi preparatami probiotycznymi są te, które zawierają szczepy Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii i Bifidobacterium lactis Bb12. Szczepy te są dodawane do niektórych mieszanek mlecznych zawierających probiotyki.

Antybiotykoterapia praktyczna pokazuje, że ważne są nie tylko odpowiednie probiotyki, ale także ich dawka oraz moment ich podania. Warto zadbać o to, aby antybiotyki nie były podawane razem z probiotykami. Najlepiej zachować odstęp między podaniem antybiotyku i probiotyku. Kiedy od razu podamy antybiotyk i probiotyk, mogą wystąpić wymioty. Jeśli chodzi o dawkę probiotyków, to dziecko w ciągu 24 godzin powinno przyjąć taką, która zawiera minimum 5 miliardów kolonii bakteryjnych. Niezbędne jest dokładne zapoznanie się z ulotką dołączoną do probiotyku, aby poznać ilość w jednej dawce i zalecone dawkowanie.

3. Jak dbać o dziecko podczas leczenia antybiotykami

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko leczone antybiotykami będzie osłabione. Dlatego należy zapewnić mu wygodne warunki do tego, aby zmagało się z chorobą. Szczególnie ważny jest spokój, brak przeciągu, hałasów i irytujących dźwięków. Kiedy śpi w nocy, można przenieść je do łóżka rodziców albo zostawić w jego własnym. Należy pamiętać o tym, aby pomieszczenie, w którym znajduje się chory niemowlak, miało odpowiednią temperaturę, było systematycznie wietrzone i miało odpowiednią wilgotność. Kiedy konieczność podawania antybiotyku dziecku wynika z konieczności leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, temperatura nie powinna być wyższa niż 18 stopni. Jeśli dziecko tego wymaga, można nosić je na rękach.

Musisz to wiedzieć

Podczas kuracji antybiotykiem dziecko powinno być systematycznie myte, a nawet kąpane. Należy po prostu zadbać o odpowiedni poziom higieny dziecka. Myć jego buzię, rączki itd. Podczas kąpieli zadbać o to, aby temperatura w łazience była odpowiednia, czyli żeby było ciepło. W przypadku, kiedy dziecko nie poci się bardzo mocno, można zrezygnować z mycia głowy, aby go dodatkowo nie stresować.

Każdy chory, nie tylko dziecko, ma znacznie gorszy apetyt. Nie należy się tym przejmować i trzeba się z tym pogodzić. Skoro dziecko nie ma siły, aby jeść, nie należy go przesadnie karmić. Trzeba tylko zwracać uwagę na to, aby dziecko dużo piło, szczególnie kiedy dokucza mu także gorączka. Kiedy choroba zacznie odpuszczać, dziecku wróci apetyt. Wtedy należy dawać mu odpowiedni pokarm, czyli właściwy dla jego wieku. Warto zadbać o to, aby pokarm ten był bogaty w probiotyki. Można też podawać dziecku pokarmy bogate w witaminy, ale ważne jest, aby były to witaminy mające naturalne pochodzenie. Nie należy podawać dziecku leczonemu antybiotykami witamin syntetycznych, bo mogą one wejść w reakcję z antybiotykami i przez to wydłużyć okres choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze