Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Grzybica u niemowląt - diagnostyka i leczenie

Avatar placeholder
09.11.2023 20:06
Grzybica u niemowląt to często spotyka infekcja
Grzybica u niemowląt to często spotyka infekcja (123rf)

Grzybica u niemowląt to najczęściej infekcja Candida spp w błonie śluzowej jamy ustnej, popularnie nazywana pleśniawkami. Grzybica u noworodków pojawia się również wskutek kontaktu z grzybem w drogach rodnych kobiety. Ten drożdżak występuje tam naturalnie i może zainfekować dziecko podczas porodu naturalnego. Kandydoza u dzieci może być także wynikiem antybiotykoterapii. Skąd jeszcze bierze się grzybica u dziecka? Jak objawia się grzybica u dzieci? Grzybica u dzieci - czym leczyć?

spis treści

1. Grzybica u niemowląt - objawy

Grzybica skóry u dzieci należy do najczęściej występujących infekcyjnych chorób u najmłodszych. Candida u dziecka - objawy? U niemowląt objawia się okrągłymi lub owalnymi, zaczerwienionymi ogniskami, odgraniczonymi od zdrowej skóry. Brzegi zmian chorobowych są ciemniejsze, środkowa część zaś wykwitu jest bledsza.

Ogniska zapalne położone blisko siebie mogą się zlewać, tworząc swojego rodzaju wzory, a skóra w obrębie zmian łuszczy się. Jeśli jest owłosiona, infekcje grzybicze Candida osłabiają strukturę włosów, powodując ich przerzedzanie się i łamliwość. Tym dolegliwościom może towarzyszyć świąd. W przebiegu schorzenia mogą pojawić się wykwity pęcherzykowe i grudki.

2. Grzybica u niemowląt - przyczyny

Grzyby, które powodują grzybicę to m.in. dermatofity, które atakują powierzchniowe warstwy naskórka, włosy i paznokcie, a także grzyby drożdżopodobne (w fałdach skórnych i na błonach śluzowych) oraz pleśniowe, które powodują grzybice narządów wewnętrznych.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Grzybicą można zarazić się bezpośrednio od chorej osoby, zwierzęcia (grzybica odzwierzęca) lub pośrednio przez kontakt z zakażonym materiałem (buty, ręcznik).

U noworodków może pojawić się w wyniku kontaktu z grzybem w drogach rodnych kobiety. Może wystąpić także grzybica po antybiotyku u dziecka lub w wyniku stosowania kortykosteroidów.

3. Pleśniawki u niemowląt

Pleśniawki to zmiany w jamie ustnej przypominające ścięte mleko. Pojawiają się na języku, dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków. Białe kropki i plamki zlewają się ze sobą tak, że mogą nawet pokryć całą powierzchnię jamy ustnej. Pod białym nalotem błona śluzowa jest zaczerwieniona, mogą pojawić się na niej grudki i krostki.

Pleśniawki u dzieci powodują dyskomfort, a nawet ból, który może nasilać się podczas jedzenia. U niemowląt można zauważyć większą płaczliwość, niechęć do jedzenia, rzadziej występuje gorączka.

Nieleczona grzybica jamy ustnej u dziecka może rozprzestrzeniać się po organizmie, zająć gardło, przełyk i dostać się do dalszych odcinków przewodu pokarmowego i oddechowego. Tak zaawansowana grzybica przełyku czy gardła (grzybica dróg oddechowych) może utrudnić oddychanie i przełykanie i prowadzić do słabszego przyrostu masy ciała.

Lekiem stosowanym w tego rodzaju zakażeniu jest zwykle nystatyna dla niemowląt, która wydawana jest na receptę. Należy pędzlować lub płukać nią jamę ustną 2-3 razy dziennie.

Pleśniawki u niemowlaka - domowe sposoby, profilaktyka
Pleśniawki u niemowlaka - domowe sposoby, profilaktyka

Pleśniawki to najbardziej powszechne zmiany w jamie ustnej, które dotykają nawet 20% ludzi na świecie.

przeczytaj artykuł

4. Grzybica a pieluszkowe zapalenie skóry

Grzybica u niemowlaka na pupie? Pieluszkowe zapalenie skóry ("grzybica pampersowa") najczęściej jest wywoływane podrażnieniem skóry przez pieluszkę, mocz i kał. Zbyt rzadko zmieniana pielucha powoduje podrażnienie skóry, które może zostać zainfekowane grzybem.

Grzybica skóry u dziecka z łatwością rozprzestrzenia się po skórze wilgotnej i podrażnionej, dlatego kontakt z grzybem bardzo często skutkuje jej grzybiczym zapaleniem. Zmiany skórne wywołane samym podrażnieniem pojawiają się w miejscu kontaktu z moczem lub kałem, natomiast grzybica skóry niemowląt częściej zajmuje miejsca między fałdkami skóry.

Różne formy grzybicy mogą występować u dziecka równocześnie, gdyż grzyb bardzo łatwo się rozprzestrzenia, szczególnie u niemowląt.

5. Grzybica u niemowląt - rozpoznanie i diagnostyka

Kandydoza - diagnostyka? Grzybica diagnozowana jest na podstawie badania pacjenta, wywiadu lekarskiego oraz posiewu mykologicznego.

6. Jak często występują zakażenia grzybicze u niemowląt?

Grzybica to dość często występująca infekcja u noworodka lub niemowlaka z uwagi na szybkość rozprzestrzeniania się patogenów. Najczęściej u dzieci można spotkać się z grzybicą owłosionej skóry głowy, która należy do chorób wysokozakaźnych. Tego rodzaju zakażenie Candida częściej rozpoznawane jest u chłopców, niż u dziewczynek.

7. Jak leczyć grzybicę u niemowląt?

Jak leczyć Candidę u najmłodszych? Grzybica u niemowlaka najczęściej jest leczona miejscowo, choć czasem grzybica skóry głowy u dzieci, grzybica stóp czy paznokci może wymagać zażywania leków doustnych.

Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowana grzybica, a matka karmi piersią, należy zapytać lekarza, co stosować na piersi, aby zapobiec zakażeniu. Dziecku najczęściej podaje się mykostatyki, w formie maści, kremów lub w formie doustnej.

Mykostatyk - co to jest? Tego typu substancja zaburza funkcjonowanie grzybów i hamuje ich rozwój, jednak nie usuwa ich z organizmu. Na szczęście, najczęściej spotykany grzyb, Candida albicans, jest bardzo podatny na leczenie. Należy jednak pamiętać, aby nie odstawiać leku zbyt wcześnie i stosować tak długo, jak zalecił lekarz, nawet po ustąpieniu objawów.

Oprócz stosowania leków, w przypadku grzybiczego zapalenia skóry u dziecka należy zwracać szczególną uwagę na higienę. Chodzi tu przede wszystkim o częste zmienianie pieluszek oraz dokładne mycie i osuszanie skóry. Wyjątkowo korzystne jest wietrzenie pupy niemowlaka po umyciu, czyli niezakładanie pieluchy od razu po kąpieli.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze