Trwa ładowanie...

Grzybica u niemowląt

Grzybica u niemowląt to najczęściej infekcja Candida albicans w błonie śluzowej jamy ustnej, popularnie nazywana pleśniawkami. Rzadziej zdarza się, że pieluszkowe zapalenie skóry ma podłoże grzybicze. Grzybica u noworodków pojawia się najczęściej wskutek kontaktu z grzybem w drogach rodnych kobiety. Ten drożdżak występuje naturalnie w drogach rodnych kobiety i może dostać się do dziecka w przypadku porodu naturalnego. Kandydoza może być także wynikiem antybiotykoterapii(lub stosowania kortykosterydów) i towarzyszącego jej zaburzenia równowagi bakteryjnej wewnątrz organizmu.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

spis treści

1. Pleśniawki u niemowląt

Pleśniawki to zmiany w jamie ustnej przypominające ścięte mleko. Pojawiają się na języku, dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków. Białe kropki i plamki zlewają się ze sobą tak, że mogą nawet pokryć całą powierzchnię jamy ustnej. Pod białym nalotem błona śluzowa jest zaczerwieniona, mogą pojawić się na niej grudki i krostki. Pleśniawki u dzieci powodują dyskomfort, a nawet ból, który może nasilać się podczas jedzenia. U niemowląt można zauważyć większą płaczliwość, niechęć do jedzenia, rzadziej występuje gorączka.

Nieleczona grzybica jamy ustnej u dziecka może rozprzestrzeniać się po organizmie, zająć gardło, przełyk i dostać się do dalszych odcinków przewodu pokarmowego i oddechowego. Tak zaawansowana drożdżyca może utrudnić oddychanie i przełykanie i prowadzić do słabszego przyrostu masy ciała.

2. Grzybica a pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry najczęściej jest wywoływane podrażnieniem skóry przez pieluszkę, mocz i kał. Zbyt rzadko zmieniana pielucha powoduje podrażnienie skóry, które może zostać zainfekowane grzybem. Grzybica z łatwością rozprzestrzenia się po skórze wilgotnej i podrażnionej, dlatego kontakt z grzybem bardzo często skutkuje grzybiczym zapaleniem skóry. Zmiany skórne wywołane samym podrażnieniem pojawiają się w miejscu kontaktu z moczem lub kałem, natomiast zmiany grzybicze częściej zajmują miejsca między fałdkami skóry.

Obie wymienione formy grzybicy mogą występować równocześnie u dziecka, gdyż grzyb bardzo łatwo się rozprzestrzenia, szczególnie u niemowląt.

Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowana grzybica, a matka karmi piersią, należy zapytać lekarza, co stosować na piersi, aby zapobiec zakażeniu. Będą to prawdopodobnie maści przeciwgrzybicze. Dziecku najczęściej podaje się mykostatyki, w formie maści, kremów lub w formie doustnej. Takiego typu substancje zaburzają funkcjonowanie grzybów i hamują ich rozwój, nie usuwają ich z organizmu. Na szczęście, najczęściej spotykany grzyb, Candida albicans, jest bardzo podatny na leczenie. Należy jednak pamiętać, aby nie odstawiać leku zbyt wcześnie i stosować tak długo, jak zalecił lekarz, nawet po ustąpieniu objawów.

Oprócz stosowania leków, w przypadku grzybiczego zapalenia skóry u dziecka należy zwracać szczególną uwagę na higienę. Chodzi tu przede wszystkim o częste zmienianie pieluszek oraz dokładne mycie i osuszanie skóry. Wyjątkowo korzystne jest wietrzenie pupy niemowlaka po umyciu, czyli niezakładanie pieluchy od razu po kąpieli.

Lek. Małgorzata Horbaczewska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.