Trwa ładowanie...

Symptomy alergii pokarmowej u dzieci

Avatar placeholder
14.10.2020 16:04
Symptomy alergii pokarmowej u dzieci
Symptomy alergii pokarmowej u dzieci

Niestety, alergia pokarmowa jest dziedziczna, dlatego jeśli któreś z rodziców jest alergikiem, to istnieje wysokie ryzyko, że dziecko też nim będzie. Bardzo ważna jest szybka i właściwa diagnoza, która pozwoli na wykonanie testów alergicznych, włączenie właściwych leków i ewentualne zabiegi odczulające. Nie jest możliwe, aby całkowicie uchronić dziecko od alergii, ale jest możliwe obniżenie ryzyka zachorowania. Najlepszą ochroną dla niemowlaka jest karmienie piersią, ponieważ w mleku znajdują się komórki odpornościowe, a także hormony zapewniające właściwą barierę przed alergenami.

spis treści
Alergia pokarmowa jest dziedziczna
Alergia pokarmowa jest dziedziczna

1. Jakie mogą być objawy alergii pokarmowej u dziecka?

Pierwsze objawy alergii pokarmowej mogą się ujawnić już w pierwszych dniach życia. Do symptomów można zaliczyć wysypkę, która pojawi się na twarzy noworodka i w zgięciu łokci i kolan. Bardzo szybko skóra staje się szorstka. Całości towarzyszy świąd, który może stać się powodem niepokoju i rozdrażnienia malucha. W tym czasie bardzo ważna jest obserwacja stolca, ponieważ w przypadku alergii pojawia się w nim śluz, a nawet krew. W niektórych przypadkach dziecko może cierpieć na kolkę, częste ulewanie czy wymioty. Jednym z symptomów może być również przezroczysty, wodnisty katar.

2. Dieta

Nawet karmiąc dziecko piersią, należy zadbać o właściwą dietę, z której trzeba wyeliminować składniki mogące stanowić czynnik uczulający. Co może być alergenem? Do pokarmów, które mogą uczulać, najczęściej należą: czekolada, kakao, grzyby, owoce cytrusowe, mleko krowie, orzeszki, ryby, białko jajek. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie z jadłospisu pokarmów uczulających jest ich pojedyncze wprowadzanie i obserwowanie reakcji malucha.

3. Mleko dla alergików

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy pomimo starań rodziców dziecko nadal nie toleruje większości pokarmów. W takiej sytuacji należy pomyśleć o specjalnym mleku dla alergików. W sklepach i aptekach dostępne są preparaty do karmienia noworodków i niemowląt. Są to hydrolizaty, czyli specjalistyczne mieszanki zawierające białko rozłożone na niewielkie cząstki, czyli zhydrolizowane. Dlatego mleko tego rodzaju nie uczula. Jednak nie każdy maluch takie mleko wypije, ponieważ jego smak nie jest zbyt dobry. Dlatego warto wymieszać je z pokarmem mamy. Dla starszych dzieci w aptekach można kupić wapno dla alergików. W większości przypadków alergia pokarmowa ustępuje po 3. roku życia dziecka.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze