Trwa ładowanie...

Potwierdzono skuteczność szczepionek przeciwko wirusowi HPV

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 04.01.2017 08:44
​Szczepionka na raka okazała się skuteczna
​Szczepionka na raka okazała się skuteczna (123RF)

​Szczepionka na raka okazała się skuteczna. O sukcesie informują australijscy naukowcy, którzy program szczepień przeciwko wirusowi HPV wprowadzili dziesięć lat temu. W ciągu dekady liczba nowych przypadków raka szyjki macicy zmalała o pięćdziesiąt procent - mówi autor projektu, profesor Ian Fraser.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV są dostępne w stu trzydziestu krajach, również w Polsce. W kraju nad Wisłą jej podanie zaleca się dziewczynkom między 11. a 12. rokiem życia. Szczepionka nie jest refundowana. Nie ma jej również na liście szczepień zalecanych. Dostępne są dwa jej rodzaje, obie podawane w trzech seriach w postaci zastrzyków domięśniowych (całkowity koszt szczepienia to ok. 1600 złotych).

I choć wprowadzenie szczepionek przeciwko wirusowi HPV budzi wiele kontrowersji, jej skuteczność została właśnie potwierdzona.

Ochrona po podaniu szczepionki jest długotrwała, zaleca się jednak, by kobiety regularnie wykonywały badania przesiewowe w kierunku wykrycia raka szyjki macicy (cytologia).

1. Szczepienie chroni przed rakiem

Zobacz film: "Opryszczka narządów płciowych"

Wirus HPV jest najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy, drugiego co do częstości nowotworu kobiet na świecie. Może on również przyczyniać się do rozwoju innych chorób nowotworowych, również wśród mężczyzn. Ich wykrycie w początkowym stadium jest bardzo trudne.

2. Co to jest HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) jest patogenem, zwiększającym ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą płciową. Istnieje również możliwość przeniesienia zakażenia na noworodka w czasie porodu.

Wirus HPV rozwija się w ukryciu, a to oznacza, że osoby zakażone nieświadomie rozprzestrzeniają wirusa. Szacuje się, że ponad połowa osób aktywnych seksualnie miała w swoim życiu kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego.

Skutkiem zakażenia są brodawki płciowe, brodawczaki krtani, rak szyjki macicy.

3. Jak bronić się przed wirusem HPV?

Najlepszym działaniem profilaktycznym w tym przypadku jest ograniczenie partnerów seksualnych. Dostępna jest ponadto wspomniana szczepionka przeciwko genitalnym typom wirusa brodawczaka ludzkiego. Jej podanie zaleca się nastolatkom (dziewczetom i chłopcom) pomiędzy 11. a 12. rokiem życia, zanim zaczną oni podejmować aktywność seksualną.

4. Objawy zakażenia wirusem HPV

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego w wielu przypadkach przez długi czas nie daje żadnych objawów. Jeśli jednak układ odpornościowy jest osłabiony, wówczas dojść może do rozwoju choroby i wystąpienia objawów klinicznych (kłykciny, grudkowatość bowenoidalna, choroba Bowena).

5. Rak szyjki macicy

Agresywne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV 16 i HPV 18) odpowiadają za ponad 70 proc. przypadków raka szyjki macicy. W Polsce każdego dnia z powodu tej choroby umiera pięć Polek.

Ryzyko zachorowania rośnie, gdy kobieta rozpoczęła aktywność seksualną przed 16. rokiem życia, ma skłonność do infekcji intymnych (nieleczone stany zapalne pochwy), jest nosicielem wirusa HIV, stosuje antykoncepcję hormonalną, pali papierosy.

Raka szyjki macicy najczęściej diagnozuje się u kobiet miedzy 40. a 50. rokiem życia. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szansę na wyleczenie.

Najczęściej obserwowane objawy raka szyjki macicy to:

  • ból w podbrzuszu,
  • ból podczas stosunku,
  • obfite upławy,
  • obfite krwawienia miesięczne.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze