Trwa ładowanie...

Szczepionka na RSV. Wirusolog mówi o postępach w badaniach: Ochrona dzieci na poziomie 80 proc. (WIDEO)

 Maria Krasicka
28.12.2022 16:51

Zachodnie media z krajów takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, czy Szwecja donoszą o gwałtownym wzroście zakażeń wirusem RSV wśród dzieci. To właśnie najmłodsi są najbardziej zagrożeni zachorowaniem i hospitalizacją z powodu groźnego wirusa. Niestety do tej pory nie było żadnej szczepionki, która chroniłaby dzieci przed zakażeniem. Dlatego też amerykańscy naukowcy postanowili ją stworzyć i szacują, że będzie gotowa do wejścia na rynek w przyszłym roku. Gość programu WP "Newsroom" prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opowiedziała o postępach w badaniach klinicznych.

- W listopadzie firma Pfizer, bo to ona pracuje nad szczepionką, opublikowała wyniki trzeciej fazy badań klinicznych - mówi wirusolog. - Są one niezmiernie interesujące, dlatego że (po szczepieniu - red.) ochrona dzieci tuż po urodzeniu wynosi 80 proc. i delikatnie spada po upływie sześciu miesięcy, a to najbardziej newralgiczny czas dla noworodków - mówi.

Co jednak najbardziej interesujące to fakt, że szczepionka będzie przeznaczona dla kobiet ciężarnych. Jak tłumaczy prof. Szuster-Ciesielska, w badaniu klinicznym brały udział kobiety w ciąży, ponieważ dzieci muszą być chronione już od momentu urodzenia, a to one są najbardziej narażone na zakażenie RSV.

- Kobiety zaszczepione w ciąży produkowały przeciwciała, które przekazywały swoim dzieciom, stąd dzieci rodziły się już z ochroną przeciwko temu wirusowi - mówi wirusolog.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

WIĘCEJ W WIDEO

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze